Anasayfa » ALINTI » Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Planı
Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Planı

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya Planı

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya PlanıEğer bir küçük işletme sosyal medya planına sahip değilseniz, bu büyük olanaktan göreceğiniz fayda en iyi ihtimalle düzensiz bir yapıda olacak ve bu da sonuçlarınızı analiz etmenizde veya başarınızı yinelemenizde sorunlara yol açacaktır.

Peki sosyal medyanın sizin için çalışmasını sağlayacak bir plan ile neden bu yeni fırsattan yararlanmayasınız?

Fırsatlar ve Engeller

Sosyal medya büyük fırsatlar ve mücadeleler sunuyor. Çoğu büyük markanın sosyal medya siteleri geleneksel web sitelerinden daha fazla trafik çekiyor ve çoğu zaman küçük işletmelerin sosyal medyadaki varlıkları için de bu durum aynı. Bu, işletmenizin tüketicilerle ve diğerleriyle sosyal alanda etkileşebilmesi için eşsiz bir fırsat sunuyor. Ancak bu fırsat, sizi takip edenleri en iyi nasıl dinleyeceğiniz ve nasıl tepki vereceğinizle ilgili mücadeleleri de beraberinde getiriyor. (Wall Street Journal)

Sonuçlarınızı nasıl ölçüyorsunuz?  Geleneksel web sitenizin trafik analizlerine benzer bir şekilde, sosyal medya aktivitesi diğerlerinin pazarlama kampanyalarınız, markanız, genel mesajınızla nasıl etkileştiği ve tepki verdiği hakkında çok büyük miktarlarda veri üretebilir. Bu bilgiyle yüzleşmek nasıl ölçüp kullanacağınızı çözmeye birkaç basit adımla başlayabilirsiniz. (Marketing Sherpa Blog)

Kurallar ve Trendler

Çevrimiçi gizlilik kısıtlamaları pazarlamanızı etkileyebilir mi? Yeni yönetmelikler reklamların tüketici tercihlerine göre özelleştirmesi amacıyla çevrimiçi davranışların takibini kontrol altına almayı amaçlıyor. Sosyal medya insanların sizin hakkında ne söylediklerini izlemenizi ve uygun bir şekilde tepki vermenizi sağlıyor. Buradaki fark, tabii ki, sosyal medyada isteyen herkesin diyaloğun bir parçası olması. (Online Media Daily)

Paylaştıklarınız, hakkında bilemeyebilecekleriniz. Yukarıda belirtildiği gibi şu anki yönetmelik her ne kadar çevrimiçi reklamlara hizmet etmesi amacıyla çevrimiçi davranışın takibine ve tüketicilere konu hakkında söz hakkı verilip verilmemesine odaklanmış olsa da, linkte pazarlamacıların yalnızca sosyal medyayı kullanarak tüketiciler hakkında ne kadar çok şey öğrenebilecekleri hakkında harika bir makale bulabilirsiniz. (Global Copywriting)

Ücretsiz olarak çevrimiçi varolmak için Facebook, Linkedin, Twitter kullanıın. Bugün artık çevrimiçinde varolmak için kimin pahalı bir web sitesine ihtiyacı var? Bir zamanlar işletmelerin daha geleneksel web siteleri kullanarak sağladığı bütün işlevleri – ve daha fazlasını- sosyal medya ile sağlayan bu girişimcilerin kesinliklikle ihtiyacı yok. Bunun üzerine bir de blog ekleyin ve küçük işletmenizin çevrimiçi varlığı kullanıma hazır demektir. Bunu diğer tüm seçeneklerin maliyetlerinin çok ufak bir bölümü ile yapabilirsiniz. (Wall Street Journal)

Kaynaklar ve Sonuçlar

Twitter üzerinden işin en iyilerinden öğrenebilirsiniz. Twitter yalnızca firmanızı pazarlamak için çok iyi bir araç değil, aynı zamanda diğer girişimcilerden öğrenmek ve ilham almak için de faydalı olabilir. Bu makalede KC Associates’ten Tom Pick, takipçisi olmanız gereken 50 kadın girişimcinin listesini sunuyor, işletmeniz için sosyal medyaya çok farklı türden bir yatırım. (Blue Focus Media)

Sosyal medya, firmanız gibi, topluluk oluşturmakla ilgilidir. Facebook’u, blogunuzu ya da daha özelleşmiş araçları kullanarak, nasıl doğru bir şekilde yapacağınız burada. Scott Fox bir çok küçük işletme topluluğu oluşturmuş ve halen bunlardan birini yönetiyor. BizSugar.com’a verdiği bu kapsamlı röportajda kendi topluluğunuzu nasıl kuracağınızı anlatıyor. (BizSugar Blog)

Bir Foursquare markası kurmak. Sosyal medya denildiğinde ilk aklımıza gelen platformlar Facebook ve Twitter olsa da, tek seçenekleriniz bunlar değil. Konum bazlı yer imleme sosyal ağları daha şimdiden sosyal medyayı büyük boyutta etkiledi. Ama acaba bunlar markanız için uygun mu? (Abnormal  Marketing)

Foursquare küçük işletme başarısı rehberi. Diğer tüm sosyal medya platformları gibi, Foursquare ve diğer yer imleme uygulamalarını şirketinize daha iyi müşteri etkileşimi, ve dolayısıyla daha iyi bir başarı getirmesi için kullanmanın bir stratejisi mevcut. Bu makalede Ryan McBurney, bu sosyal medya platformunu işletmenizin başarısı için kullanmaya başlamanız için size 6 ipucu sunuyor. (Get Busy Media)

Sonuç

Firmanızın web varlığı asla eskisi gibi olmayacak. Sonuç olarak, Web varlığı başarı elde edebilmek için asla daha hesaplı olmamıştı, ve küçük işletmelerden bu kadar beklenti olmamıştı. Bunun iyi yanı, başlamak için önünüzde büyük engeller olmaması. Ama bu aynı zamanda büyük fırsatlar ve büyük bir rekabeti de beraberinde getiriyor. İnternet pazarlama daha önce hiç bu kadar ucuz ya da kolay olmamıştı ve küçük işletmelerin başarısı için daha önce hiç bu kadar gerekli olmamıştı. (Wall Street Journal)

*Bu yazı “Social Media Small Business Plan” başlıklı makaleden faydalanılarak yazılmıştır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Yazilarimi paylastiginiz icin tesekkurler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir