Anasayfa » ALINTI » Marka Elçisi (Brand Ambassador) Kimdir?
Marka Elçisi (Brand Ambassador) Kimdir?

Marka Elçisi (Brand Ambassador) Kimdir?

Marka Elçisi (Brand Ambassador) Kimdir?Ancak bu kavramı yeni teknolojiler ve müşteri katılımı çerçevesinde yeniden değerlendirirsek, marka elçileri artık tüketicilerin kendi arasından çıkıyor, ki bunun en güzel örnekleri belli bir marka için fanpage açan, grup kuran ya da blog yazan marka bağlılığı yüksek sadık ve etkin tüketiciler. Ayrıca birçok markanın artık üniversitelerde ya da farklı gruplarda marka elçileri bulunuyor. Buna en güzel örnek de Red Bull’un marka timleri.

Ancak bir marka elçisinin sadece bu işten para kazanması, reklamlarda görünmesi ya da ürünü kullanması yetmez. Bu teknikten en çok fayda gören markalara baktığımızda, marka elçisi olarak sadece reklamda değil hemen her alanda hatta günlük hayatında o markayı kullanan, katıldığı sosyal çevrelerde marka adına konuşabilen ve marka hakkındaki sorularınızı da yanıtlayabilecek derecede konuya hakim olan, seminerlere ve bilgilendirici etkinliklere katılan ünlüleri kullandıklarını görüyoruz.

Marka Elçisi (Brand Ambassador) Kimdir?Aklıma gelen başarılı örnekler Türkiye’den Derya Baykal – Ariel Professional, Berna Laçin – Fairy, THY- Kobe O’Bryant ortaklıkları, dünyada ise Pantene’in her ülkenin ünlü oyuncularıyla gittiği ortaklıklar. Ayrıca David Beckham’ın Samsung’un 2012 marka elçisi olması henüz harekete geçmedikleri halde günlerdir gündemden düşmedi.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

3 yorum

  1. Marka elçisi demek aynı zamanda o markayı seven insanların o marka hakkında Advocate Marketing yatpıkları anlamınada gelir 🙂

  2. Sayın Ezgi Merdin, sizin aktardığınız tanım “marka yüzü”dür. Marka elçisi kavramı bu değildir.

  3. Marka yüzü yorumunuza da şu açıklamamı tekrar edeyim:
    bir marka elçisinin sadece bu işten para kazanması, reklamlarda görünmesi ya da ürünü kullanması yetmez. Bu teknikten en çok fayda gören markalara baktığımızda, marka elçisi olarak sadece reklamda değil hemen her alanda hatta günlük hayatında o markayı kullanan, katıldığı sosyal çevrelerde marka adına konuşabilen ve marka hakkındaki sorularınızı da yanıtlayabilecek derecede konuya hakim olan, seminerlere ve bilgilendirici etkinliklere katılan ünlüleri kullandıklarını görüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir