Anasayfa » ALINTI » Sosyal İşletme Nedir? Sosyal Müşteri Kimdir?
Sosyal İşletme Nedir? Sosyal Müşteri Kimdir?

Sosyal İşletme Nedir? Sosyal Müşteri Kimdir?

Sosyal İşletme Nedir? Sosyal Müşteri Kimdir?İşletmeler var olduklarından beri müşteriler düşüncelerini arkadaşları, aileleri ve hatta tanımadıkları ile paylaşıyorlar, sevdikleri ya da sevmedikleri markalar hakkında eleştirilerde bulunuyorlar ve konuşuyorlar.

Bugünkü müşteri profilinin geldiği noktada ise tek fark; artık müşterinin sesi bir oturma odasına sıkışıp kalmıyor ve müşterinin marka hakkındaki yorumları bütün dünyaya sosyal internet yardımı ile ulaşabiliyor. Müşteriler artık tahminimizden çok daha etkili. Çünkü hakkımızda düşündükleri sosyal medya yardımı ile geniş kitlelere yayılabiliyor ve arama motoru sonuçlarında görüntülenebiliyor.

Sosyal CRM ise bir başka deyişle sosyal medya ile müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) stratejilerinin bütünleştirilmesi, müşterilere yaklaşmak amacıyla sosyal etkileşimin gücünü optimize etmek demek. Bu noktada işletmelerin de sosyal medya düzenine uyum sağlaması gerekiyor. Bu bağlamda da sosyal işletme kavramı karşımıza çıkıyor. Sosyal işletme, gelişen internet teknolojileri ile birlikte organizasyonların evrim sürecinde ulaştıkları en son nokta. Bu evrim; yönetimi, organizasyon modellerini, kontrolü, işbirliğini, teknolojiyi, çalışan aktivitelerini, eğitimi ve küresel stratejileri kapsamalıdır. Organizasyonlar, eğer gerçek ve etkili bir sosyal marka imajı oluşturmak istiyorlarsa sosyal işletmenin öngördüğü tüm özelliklere sahip olmalıdır.

Sosyal İşletme ve Sosyal Müşteri

Aşağıdaki infografikte sosyal işletme tanımı hakkında detaylı bilgiyi bulabilirsiniz.

Sosyal İşletme Nedir? Sosyal Müşteri Kimdir?

Bu yazı “The Social Business Imperative” başlıklı makaleden faydalanılarak yazılmıştır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir