Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya Kobiler için Biçilmiş Kaftan

Sosyal Medya Kobiler için Biçilmiş Kaftan

Sosyal Medya Kobiler için Biçilmiş KaftanBüyük bütçesi olmayan Kobiler, özellikle B2B pazarlama ihtiyaçları için online medyayı nasıl kullanabilirler. Aslında kapsamlı pazarlama kampanyalarına yönelemeyen küçük ve orta ölçekli işletmeler için internet biçilmiş bir kaftan gibi. Çünkü sayısız online pazarlama aracı ve farklı mecralar, Kobilerin kendini gösterebilmesi ve hatta yeni müşterilere erişebilmesi için zengin bir olanaklar sunuyor.  Şimdi sırasıyla bunlara hızlı şekilde göz atalım.

Önce varlığınızı gösterin: Facebook sayfaları, Kobilerin varlıklarını müşterilerine ve iş yaptıkları şirketlere hissettirmesi için ideal ortamlardır. Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte şirketler kendi web sitelerine sahip olmak zorunda. Ancak burada önemli bir husus var. Kapsamlı ve nitelikli bir web sitesi oluşturmak sınırlı kaynaklara sahip bir Kobi için kolay bir iş değildir. Bu zorunluluk nedeniyle amacına matuf olmayan binlerce web sitesinin ortaya çıkması kaçınılmaz görünüyor. Facebook sayfaları ise daha pratik hazırlanabilen ve sosyal bir ortam olması nedeniyle hedef kitleye daha çabuk ulaşılabilecek platformlardır. Facebook şirketleri özendiren birtakım araçlarla topluluk oluşturmayı hızlandırmaktadır. Kobilerin Facebook sayfaları, onları hem müşterileri açısından, hem de iş yaptıkları diğer büyük şirketler tarafından erişilebilir kılıyor. Ayrıca bu sayfalar çeşitli kampanyalar ve duyurular için de kullanılabilir.

Kobi daima hesaplamak zorundadır: Online pazarlama sadece büyük şirketlerin değil özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların da oyun alanı olmaya devam edecektir. Talep yaratma programları, etkili olmalarının yanı sıra diğer büyük pazarlama kampanyalarına oranla daha az maliyetlidir. Bu nedenle bu alanda uzman B2B ajanslarının Kobilere sağlayabileceği önemli fırsatlar söz konusudur. Gün sonunda bir Kobi’nin bakacağı yer rakamlardır: “Bir müşteri elde etmek için ne kadar para harcadım?”, “Bu müşterinin işim açısından değeri ne?”, “Bunun için ne kadarlık bir reklam bütçesi ayırmam lazım?”, vb. gibi sorular soracaktır. Bu soruların yanıtları ve çözümler, bu alanda iş pratiklerine sahip olan ve konusuna hakim B2B pazarlama iletişimi ajanslarında vardır.

Kobiler ne yapabilirler?

Facebook sayfaları gibi ortamlar sadece Kobilerin varlık göstermesine yaramaz. Aynı zamanda e-mail marketing ve video gibi farklı pazarlama araçlarının kullanımıyla birlikte bu sayfalar potansiyel müşterilerin Kobi’nin ürün ve hizmetleriyle tanışması için de bir vesile oluşturabilir. B2B pazarında faaliyet gösteren Kobilerin Facebook sayfaları, özel bir çaba gösterilmedikçe yoğun bir izleyici kitlesine sahip olamaz. Buna karşın bu sayfalarda gerek müşterilere, gerekse kanal ortaklarına yönelik bazı içeriklerin paylaşılması daha nitelikli bir izleyici kitlesinin bu sayfaları ziyaret etmesini sağlayabilir.

Bu arada internette lokasyon bazlı hizmetler de gelişiyor. Foursquare’in öncülük ettiği bu hizmet şeklinde mobil kullanıcıların yeri kendi gönderimlerine bağlı olarak tespit edilebiliyor ve online haritalar üzerinden izlenebiliyor. Şu sıralarda bütün lokasyon bazlı hizmet veren online şirketler, Kobileri kazanmak üzere bazı hazırlıklar içinde. Örneğin Foursquare, şirketlere kendi web sayfalarını yapma imkanı verirken, Türkiye’de tüm özellikleri henüz devrede olmayan Google Places da Kobilere yönelik bazı inisiyatifler sunuyor.

Kobilerin bu tür hizmetlerde yer alan web sayfalarının işlerine ne katkısı olacağını ve maliyetlerini işin uzmanlarından ayrıntılı bir şekilde öğrenip harekete geçmesi gerekiyor.

Bu arada Groupon’un başlattığı ve birçok şirketin şansını aradığı indirimli kuponlar işine ise Kobilerin şimdilik biraz daha temkinli yaklaşmasında fayda var. Mevcut ürün ve hizmet stoğunu eritmek, yeni müşterilere ulaşmak gibi amaçlarla kullanılabilen bu tür hizmetler, şu anda aşırı sunum nedeniyle tüketici tarafında bir yorgunluk yaratma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor. Kobi için kupon işi yeni müşteriler elde etmek amacıyla kullanılıyorsa akıllı bir strateji ile şirkete yeni sadık müşteriler kazandırmanın bir yöntemi olabilir.

Günümüzün hızlı yaşam temposu çok fazla okumaya ve araştırmaya imkan vermiyor. Her ne kadar bu durum özel bir alanda iş yapan insanların mecburen mecburiyetten konularıyla ilgili içerikleri okumasını engellemiyor olsa da Kobiler müşterilerinin işlerini kolaylaştırabilir. Videolar bunun için ideal araçlardır. Kobi ürün ya da servisini uzun uzadıya toplantılarla veya karmaşık sunumlarla müşterilerine aktarmak yerine göze ve kulağa hitap eden derli toplu bir videoda konuyu çok rahatlıkla anlatabilir.

YouTube’un bu alanda sunduğu bazı hizmetler söz konusu. Örneğin, YouTube Promoted Videos (Öne Çıkarılan Videolar) bölümünde arama sonuçlarına verdiğiniz ilanın tıklama maliyeti olarak onda birine video yayınlatabiliyorsunuz. Bu videolar diğer YouTube videolarına oranla daha göze çarpan yerlerde yayınlanıyorlar. Aslında YouTube bir Marka Kanalı var ama Kobiler için şu an pahalı bir seçenek gibi görünüyor. YouTube’un yakın bir zamanda bu kanalın Kobiler için daha hesaplı bir modelini hizmet olarak sunması an meselesi gibi. Bu nedenle Kobilerin video tercihlerini bir kenarda tutmalarında fayda var.

Kuşkusuz tüm bu araçlar, iyi planlanmış bir bütünleşik pazarlama iletişimi stratejisi içinde anlamlı bir yer tutuyor. Bu nedenle bir Kobi’nin online ortamdaki pazarlama ihtiyaçlarını önceden doğru tespit etmesinde büyük fayda var.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir