Anasayfa » ALINTI » Wikileaks Kurucusu Assange: Facebook, Şimdiye Dek Yaratılan En Korkunç Casus Makinası
Wikileaks Kurucusu Assange: Facebook, Şimdiye Dek Yaratılan En Korkunç Casus Makinası

Wikileaks Kurucusu Assange: Facebook, Şimdiye Dek Yaratılan En Korkunç Casus Makinası

Wikileaks Kurucusu Assange: Facebook, Şimdiye Dek Yaratılan En Korkunç Casus MakinasıRussia Today (RT)[1], Wikileaks kurucusu Assange ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Assange’in Mısır, Tunus ve Libya’daki son politik huzursuzluklarında sosyal medyanın payı hakkında ne düşündüğünün sorulduğu bu söyleşide, Assange Facebook konusunda “şimdiye dek yaratılan en korkunç casus makinası” tanımlaması yaptı.

Assange şöyle devam etti :

Artık dünyanın en kapsamlı insan veri tabanına sahibiz. İlişkileri, isimleri, adresleri, bulundukları yerler, diğerleri ile ilişkileri, akrabaları. Bütün bunlara oturduğumuz yerden sahibiz. Bütün bunlara Amerikan İstihbaratı da sahip.

Assange’a göre, bu Facebook ile de sınırlı değil. Google, Yahoo ve diğer büyük Amerikan şirketleri, hep Amerikan İstihbaratı ile arayüz oluşturuyorlar. Üstelik mahkeme istediği zaman değil, bu arayüzler Amerikan istihbaratına istediği anda kullanması için veriliyor.

Tabi bu durumda, akla gelen soru şu oluyor; Acaba, Facebook’u Amerikan İstihbaratı mı işletiyor? Assange :

Pek sayılmaz. Sadece Amerikan İstihbaratının, onların üzerinde hukuki ve politik baskı kullanmaları mümkün. Tek tek kayıtları incelemek sorun olduğu için de, otomatikleştirilmiş bir süreç var.

Wikileaks kurucusu, Facebook kullanıcılarını yeni bir arkadaşı eklerken; “Amerikan İstihbarat Ajansları için bedava çalıştığını ve onlar için elektronik veri tabanı oluşturmakta olduğu” şeklinde uyarmaları gerektiğini söylüyor.

Assange, kendi web sitesi Wikileaks konusunda ise, “daha henüz Iceberg’in tepesi” diyor ve çok daha zarar verici bilgilerin gelmekte olduğunu belirtiyor.

[1] WikiLeaks revelations only tip of iceberg – Assange

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir