Anasayfa » ALINTI » WordPress ve Tumblr’ın İnanılmaz Yükselişi
WordPress ve Tumblr'ın İnanılmaz Yükselişi

WordPress ve Tumblr’ın İnanılmaz Yükselişi

WordPress ve Tumblr'ın İnanılmaz YükselişiDünyanın en popüler blog servisi WordPress,  çok önemli bir rekora ulaşmak üzere. 20 milyon blog.

Bundan daha şaşırtıcı bir başka bilgi var ki o da son yıllarda oldukça popüler olan bir diğer blog servisi Tumblr ile ilgili. Daha yeni bir servis olmasına rağmen Tumblr neredeyse WordPress’i yakalamak üzere. İki büyük isim arasındaki fark sadece 1.5 milyon blog ve bu fark günden güne hızla azalıyor.

Bir yıl içerisinde 10 milyon blogdan 20 milyona ulaşmak çok büyük bir başarı ancak Tumblr’ın inanılmaz büyüyüşü de göz ardı edilemez.

Geçtiğimiz 5 ay içerisinde WordPress.com ve Tumblr’ın durumu

Aralık 2010’daki durum

WordPress ve Tumblr'ın İnanılmaz Yükselişi

Mayıs 2011’deki durum

WordPress ve Tumblr'ın İnanılmaz Yükselişi

Gördüğünüz gibi WordPress hala önde. Ancak Tumblr neredeyse onu yakalamak üzere ve 5 ay içerisinde Tumblr’ın, WordPress’in 2 katı hızla büyüdüğünü görüyoruz. Buna bağlı olarak kısa zaman sonra Tumblr’ın WordPress’i geçeceğini söylemek hiç de yanlış gözükmüyor.

Kısaca iki blog servisinin geçmişine bakacak olursak, WordPress 2005, Tumblr ise 2007 yılında oluştu. WordPress Tumblr’dan 2 yıl önce bu işe başlamasına rağmen, yakın zamanda eşitlenecekler gibi gözüküyor.

Tumblr’ın bu hızlı yükselişinin nedenini düşünecek olursak, WordPress geleneksel bloglamayı hedefleyen daha klasik bir blog konsepti üzerinden giderken,  Tumblr’ın mikroblog ve lifestreaming’e uygun bir format kullanıyor olmasını söyleyebiliriz. Tabi ki Tumblr da her hızlı büyüyen markanın yaşadığı büyüme sancılarını yaşamak mecburiyetinde kaldı. Tumblr’ın hala trafik, yoğunluk ve devamlılıkla ilgili sorunlar yaşadığını söyleyebiliriz.

Bunlara rağmen her iki blog servisinin de oldukça başarılı olduğunu ve takdir edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Peki siz WordPress’i mi tercih ediyorsunuz yoksa Tumblr’ı mı? Nedenlerini bizlerle paylaşabilirsiniz!

Kaynak: Pingdom

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Tek kelime ile wordpress’i seçerim. Yukarıda dediğiniz gibi birisi mikro blog…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir