Anasayfa » ALINTI » Anonymous TİB’e Saldırdı
Anonymous TİB'e Saldırdı

Anonymous TİB’e Saldırdı

Anonymous TİB'e SaldırdıSaat 18.00’de “operationturkey” (Türkiye Operasyonu) adıyla başlayan siber saldırıda ilk olarak TİB’in resmi sitesi www.tib.gov.tr ile kurum bünyesindeki İnternet Bilgi İhbar Merkezi’nin www.ihbarweb.org.tr, www.guvenliweb.org.tr isimli web sayfalarına DDos adı verilen saldırılar gerçekleştirildi.

TİB’in önlemleriyle karşı durduğu saldırıda ilerleyen saatlerde TİB’in index.html sayfasına yani anasayfasına ulaşılamaz oldu.

TİB’den yapılan açıklamada siteye yoğun giriş yaşanması nedeniyle sitenin ulaşılamıyor hatası verdiği belirtildi.

TİB sürekli server değiştirerek ayakta kalmaya çalıştı. index2.html ile sayfayı açık tutmaya çalışan TİB kısa sürelerle başarılı olduysa da bu yeterli olmadı. Saldırıların artmasıyla birlikte sürekli yeni server kullanan TİB’in kullandığı adresler arasında indexserver512.html, indexserver988.html ve indexserver911.html gibi uzantılar yer aldı.

Adres çubuğuna www.tib.gov.tr yazılıp enter tuşuna basıldığında tarayıcı sırayla birçok server’ı deneyerek siteye girmeye çalışıyor. Yukarıdaki bahsettiğimiz indexserver… uzantılı html’lerden birini az trafikle yakalarsa siteyi açabiliyor. Site bazen yarım bazen tam açılıyor. Ancak yarım ya da tam açılsın herhangi bir linke tıklandığında “not found” vb. hatalar veriyor.

Yine .gov uzantılı başka birçok siteye daha ulaşılamadı.  Ulaşılamıyan sitelerden Devlet Meteoroloji İşleri ve SGK’nın web sitesi 21.00 itibariyle çalışmaya başladı.

Ayyıldız vs. Anonymous

Ayyıldız ve Anonymous karşılıklı olarak birbirlerinin sitelerine saldırı düzenledi.

Anonymous TİB'e Saldırdı
TİB’in sitesinin saldırıdaki durumu

Anonymous neden Türkiye operasyonu başlattı:

Anonymous Türkiye’deki kamu sitelerine saldırıyı başlatmadan önce amaçlarının “internete erişim özgürlüğünün kısıtlanmasına” tepki göstermek olduğunu açıkça ilan etmişti. Ancak Anonymous kamuoyunda sıkça dezenformasyon yani yanlış bilgilendirme yapıldığını vurguladı.

Bunun üzerine Anonymous bir açıklama daha yaparak Türkiye’de medya üzerinde sıkı bir kontrol olduğunu ve şimdi de internetin kontrol edilmek istendiğini belirterek “Biz insanların, Türk insanının nasıl sürekli sessizleştirildiğini ve manipüle edildiğini bilmesini istiyoruz” denildi.

Anonymous’un bu açıklamasına rağmen dezenformasyonun yani kamuyu yanıltmaya yönelik yanlış bilgilendirmenin haber ajansları ve sosyal medyada organize olarak devam edildiğine dikkat çekildi.

Grubun web sitesinde operasyonla ilgili şöyle bir açıklamada bulunuldu:

“Bu yasa, internete erişim özgürlüğüne engel olmakta ve hükümetin keyfice yasaklanak tanımaktadır. Ayrıca Birleşmiş Milletler’in de resmi olarak kabul ettiği bir hak olan ‘İnternete Erişim’ hakkı dahil olmak üzere, temel insan haklarını ihlal etmektedir. Anonimler, interneti devlet müdahalesi olmadan kullanma hakkını savunmaktadır. Yani insanların arzu ettikleri şekilde internete erişebilmesini, diğer insanlarla iletişim kurabilmesini ve öğrenebilmesini savunur. Türk hükümeti medyayı, televizyonu, radyoyu çok sıkı bir şekilde kontrol ediyor ve artık resmi olarak interneti de kontrol etmek istiyor. Böyle küçük düşürücü bir yasanın yanında yer almayı reddediyoruz. Biz insanların, Türk insanının nasıl sürekli sessizleştirildiğini ve manipüle edildiğini bilmesini istiyoruz. İnsanların hala 21. yüzyılda bile nasıl insan haklarından mahrum bırakıldığının bilinmesini istiyoruz. Türk devletinin hakları çiğnemesine ve halkı demir yumrukla yönetmesine Anonimler göz yummayacaktır.”

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir