Anasayfa » ALINTI » En Büyük 500 E-Mağazanın %86′sı Facebook’ta
En Büyük 500 E-Mağazanın %86′sı Facebook’ta

En Büyük 500 E-Mağazanın %86′sı Facebook’ta

En Büyük 500 E-Mağazanın %86′sı Facebook’taInternet Retailer tarafından Gleanster ile ortaklaşa yapılan bir araştırmaya göre Internet Retailer Top 500 listesinde bulunan mağazalar sosyal medyadaki konumlarına oldukça fazla önem veriyor.

Dünya çapında 700 milyona yaklaşan üyesi ile Facebook, firmaların sosyal medyadaki ilk durağı. Top 500′de bulunan firmaların 432′si kendilerine Facebook sayfası açmış durumda. Geçen sene bu rakam 371 ile %16 aşağıdaydı. 2009′da ise firmaların sadece 284′ünün aktif Facebook sayfası bulunuyordu.

Facebook en fazla kullanılan sosyal medya sayfası konumunda iken, Twitter en çok büyüme gösteren sosyal medya platformu. Twitter’ı YouTube takip ediyor. MySpace kullanan firma sayısı son 2 senedir aynı iken, bu sene azalmaya başlamış durumda.

Internet Retailer Top 500 listesindeki online mağazaların 2010 yılı toplam web satışları 55.32 milyar dolar olarak belirlendi. 2009 yılında 49.68 milyar dolar olarak hesaplanan toplam online satışlar bir sene içerisinde %11.3 artış gösterdi.

Top 500 listesinde bulunan online mağazaların 347 tanesinin, yani %69′unun Twitter sayfası bulunuyor. Bu rakam 2010′a kıyasla %37 (254 firma) artış göstermiş. 2009′da ise Twitter sayfası bulunan şirket sayısı sadece 108 idi.

Glenster Araştırma Direktörü Jeff Zabin firmaların müşterileri ile daha fazla irtibata geçebilmek için sosyal medyaya ayırdıkları kaynakları arttıracaklarını, çünkü artık çoğu insanın sosyal medyada oldukça yoğun zaman harcadığını iletti. Markaların artık müşterilerini dinlemeleri gerektiğinin farkına vardığını belirten Zabin, hem pazarlama faaliyetlerinin hem de ürün geliştirmeleri ve yeni ürün oluşturma fikirlerinin müşterileri dinleyerek çok daha kolay oluşabileceğinin altını çizdi.

Araştırmaya göre Youtube kullanımı da artışta. Top 55′deki 316 firma Youtube’a reklam, ürün tanıtım videosu ya da farklı diğer videolar eklemiş. 2010 yılında bu rakam 269 firma iken, 2009′da 207 firma idi.

Zabin sosyal medya pazarlamanın bir amacının da ilgi çekici haberler ve reklamlarla ağızdan ağıza pazarlamayı sağlamak (buzz) olduğunu ileterek, insanlar bilgilendiklerinde ya da eğlendiklerinde bu tarz videoları paylaşma oranları da artacaktır dedi.

Araştırmaya göre MySpace kullanımı geçen seneye oranla %6.2 oranında azalmış. Listede bulunan online mağazaların sadece %27′si MySpace kullanıyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir