Anasayfa » ALINTI » Her Ev, Her Ekran, Her Mecra: Metroda Mini Konser
Her Ev, Her Ekran, Her Mecra: Metroda Mini Konser

Her Ev, Her Ekran, Her Mecra: Metroda Mini Konser

Her Ev, Her Ekran, Her Mecra: Metroda Mini Konserİçeriğin öncesi ve sonrası BÜMK Caz Korosu adına neleri neden değiştirdi, irdelenmesi çok değerli.

– BÜMK Caz Korosu, harika bir koro. Güçlü bir ürün/servisten söz ediyoruz.

– BÜMK Caz Korosu, sosyal ağları etkin bir biçimde kullanıyordu ve koroyla ilgilenebilecek yakın dairelere (Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, koronun konser verdiği üniversitelerdeki öğrenciler, müzisyenler, müzik severler, Facebook’tan dokunulabilecek ikincil ve üçüncül daireler) halihazırda dokunmuştu.

– Koronun, bir sonraki adım olarak Avusturya’da düzenlenecek yarışmaya katılması için daha fazla farkındalığa, daha fazla etkileşime ve sonuç olarak sponsora ihtiyacı vardı. ”What got you here won’t get you there” dediklerinden, bu aşamaya kadar kullandıkları yöntemler bir adım sonrasını vaat etmiyordu.

– Ve viral içerik geldi.

Güzel. Peki,içeriği BÜMK Caz Korosu adına, gitar çalan bebek – herhangi bir TV gafı ya da 30 saniye civarında tüketebileceğiniz herhangi bir eğlenceli videodan ayıran neydi?

1. İçerik, anlık. Aynı durumun, başka bir yerde, başka bir şekilde, başka insanlarla tekrarlanması kullanıcıda aynı hissiyatı uyandırmayacaktır. Nitekim, koronun Metrobüs performansı aynı titreşimi yaratmadı.

2. İçerik, doğal. Başlangıcından sonuna kadar koro elemanlarının ve yolcuların tepkileri doğal görünüyor.

3. İçerik, sade. Ürünle/servisle direkt olarak ve yakından bağlantılı.

4. İçerik, tek taraflı değil. Anı deneyimleyen insanların tepkisini içerikte bulmanız mümkün.

5. İçerik yalnızca ilgi çekici değil, paylaşılabilir. Rahat ve pozitif. Arkadaşlarınıza gösterirken, içeriği tavsiye etmenin size değer katacağını düşündüğünüz cinsten.

Güzel. Peki, gerçekten, nasıl yayıldı bu içerik bu kadar?

1. İçerik, bir tribedan çıktı. Viral etki yaratmasına şaşırmadığımız her içerik gibi, benzer zihin yapılarına/yaşam tarzlarına ve hedeflere sahip bir komünite tarafından yaratıldı ve ilk dalga olarak dağıtıldı.

2. İçerik, “seed” edilmedi, itilmedi. Bu kavrama inanma konusunda yaşanan tereddütler haksız değil. Semantik olmaya gittikçe yaklaşan webde, etkileşim/paylaşım yaratmayan içeriğe kullanıcının olabildiğince çok maruz kalmasını sağlamak, çalışmıyor.

3. İçerik, ilgili konunun kanaat önderleri tarafından tanındı, kabul edildi ve paylaşıldı. Elif Şafak ve Fazıl Say paylaşımlarının, koroyu hafta boyunca TV’de görecek olmamızla bağlantıları var.

4. İçerik, dijitalden, kullanıcıdan, geleneksel medyaya taşındı. Geleneksel medyanın ölmeye yakınsadığına inanılsa da Sosyal Medya’da sohbet konularının halen ziyadesiyle geleneksel medya tarafından etkilendiğini söylemek mümkün. Her viral içerik gibi konu kullanıcıdan geleneksel medyaya taşındı ve takiben, geleneksel medyadan Sosyal Medya’ya, kullanıcıya geri döndü.

BÜMK Caz Korosu, harikulade bir performans yanında, derslerle dolu 3 günlük bir başlangıcı hepimizle paylaşmış oldu. Yolları açık olsun.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir