Anasayfa » ALINTI » İK Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?
İK Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

İK Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?

İK Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalı?Peki iş arayan tarafından değil de, işveren tarafından bakarsak insan kaynakları departmanları, sosyal medyayı nasıl daha kullanışlı hale getirebilir?

Bir iş için doğru adayı bulmak, tıpkı yeni bir daire bulmak gibidir. Sosyal medya verimli kullanılırsa, süreç çok daha faydalı hale gelebilir. Alanında uzmanlardan birkaç önemli noktayı şöyle sıralayabiliriz:

1. Erken başlayın

Basit bir iş linki tweet’lemeniz doğru birkaç aday bulmanıza yardımcı olabilir. Fakat hedef kitlenize ulaştığınızdan emin olmak için bir işveren olarak kendinizi başlangıçta kendinizi geliştirmeniz çok önemlidir. İnsan kaynakları danışmanlık hizmeti veren Alegis Grup Hizmetleri Pazarlama Kurulu Başkanı Bruce Morton, “Sosyal medyadan işe alım, insanların sizi patron olarak düşünmesinden önce sizinle bir sohbete girebilmesiyle alakalı” diyor. Morton, işe alımda pazarlama terimlerinden tüketici piyasasından birçok şeyin öğrenilmesi gerektiğini de söylüyor.

2. Hedef kitlenizi bilin

Bugünlerde, nadir de olsa bir Facebook profili yaratmayı reddedenler var. Ancak potansiyel adayların sosyal ağlardaki varlıkları, onlar hedeflendiğinde doğru bir mecrayı kullandıkları anlamına gelmiyor. Reklam ajansı Campbell Mithun’un İnsan Kaynakları Yöneticisi Debbie Fischer, yaz stajyeri bulmak için Twitter’ın bu konuda çok başarılı olduğunu söylüyor. Fakat Fischer şu konuda da uyarmayı ihmal etmiyor, “Hangi tür şeyleri yapmak için işe alındığın hakkında düşünmek zorundasın!” Çünkü üniversite öğrencileri, iş avlamak konusunda açık olabilir. Daha deneyimli profesyoneller ise, açıkça kariyerlerini bu insanlarla paylaşmaktan dolayı bu konudan rahatsız olabilirler. Morton, tüm bu türler için Linkedin’in başlangıç için iyi bir yer olabileceğini söylüyor. Çünkü insanlar Linkedin, insanların online özgeçmişine ulaşabilme olanağı veriyor.

3. Yaratıcı olun

Sosyal iş aramaya başladığınızda, günlük olarak bazı bilgileri alan pasif ve aktif iş arayanlarla aynı uzay boşluğuna giriyorsunuz demektir. Bu yüzden en iyi sonuçlara ulaşmak için insanları not almaya teşvik edecek kadar dikkat çekici olmak zorunda. Ayrıca yaratıcı bir şekilde iş fırsatları sunan şirketler, kuruluş olarak tarzlarını daha fazla göstermelerine izin veriyor. Bu durum da potansiyel adayların kurum hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olur.

4. Karşılıklı açık olun

Sosyal kanallardan aday bulmak , onların sizinle bilgilerini paylaşmalarını istemeniz anlamına geliyor. Sürecin gerçekleşebilmesi için işveren ve adayın bilgi paylaşımında istekli olması gerekiyor. Morton, bazı işverenlerin Twitter gibi mecralar aracılığıyla aslında söz konusu listeleri koyarak ne kadar güvenilir olduklarını gösterdiklerini söylüyor. Kurumsal İletişim Direktörü Kristine Olson, “Kim olduğumuzu kamuoyuna duyurmak için kampanya sonuçlarını sosyal medya kanallardan paylaşmak kesinlikle iyi bir yol” diyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir