Anasayfa » ALINTI » Mısır, Yeni Cumhurbaşkanını Facebook’ta Arıyor
Mısır, Yeni Cumhurbaşkanını Facebook’ta Arıyor

Mısır, Yeni Cumhurbaşkanını Facebook’ta Arıyor

Mısır, Yeni Cumhurbaşkanını Facebook’ta ArıyorMısır’da Hüsnü Mübarek’in iktidarını bırakması ile sonuçlanan ayaklanmada sosyal paylaşım siteleri önemli rol oynamış, özelikle gençler eylemlerin örgütlenmesinde sosyal ağları büyük oranda kullanmışlardı.

Mübarek’in gidişinden sonra iktidarı devralan Mısırlı generaller de sosyal paylaşım sitelerinin gücünü anlamış görünüyor. İngiliz Independent gazetesinin haberine göre Mısır’da askeri yöneticiler, demokratik geçiş süreci vaatlerine bağlılıklarını gösterme çabası içinde 18 cumhurbaşkanlığı adayı arasında hangilerinin en fazla desteği aldığını ölçmek için Facebook üzerinden anket düzenledi.

Pazar günü başlatılan ve bir ay açık kalacak olan anketin resmi olmadığı ve 85 milyon nüfusu olan ülkede halkın sadece beşte birinin internete erişimi olduğunun altı çiziliyor. Ancak Independent’a göre bu anket yine de seçimlerin yıldızlarının göstergesi olabilir.

EL BARADEY ÖNDE
İnternet ortamındaki ankete 100 binin üzerinde yanıt alındı. Şimdiye kadar kullanılan oylarda, reform yanlısı lider, eski Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey, dün yüzde 35′le listenin başında yer aldı. El Baradey’i, İslami çalışmalarıyla bilinen Doktor Muhammed Selim el-Ava izliyor.

Mübarek’in iktidarda kalma çabası içinde son aşamada cumhurbaşkanı yardımcılığına getirdiği, eski istihbarat şefi Ömer Süleyman da adaylar arasında yer aldı.

Independent’ta yayınlanan haberde, bu adımın Mübarek’in 30 yıllık baskıya dayalı iktidarı ardından tam bir yenilik” olduğu belirtildi.

SEÇİMLER EYLÜL’DE
Askeri rejim, ülkenin yönetimi konusunda son zamanlarda eleştirilere maruz kalıyordu.

Mübarek’in 11 Şubat’ta devrilmesinden bu yana ilk parlamento seçimlerinin Eylül ayında yapılması planlanıyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihi henüz belirlenmedi ancak ordu desteğindeki geçiş planında başta belirtilen tarihlere sadık kalınırsa, seçim bu yıl sonunda yapılabilir.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir