Anasayfa » ALINTI » Şirketlerin Sosyal Medya Savaşı [Değerlendirme]
Şirketlerin Sosyal Medya Savaşı [Değerlendirme]

Şirketlerin Sosyal Medya Savaşı [Değerlendirme]

Şirketlerin Sosyal Medya Savaşı [Değerlendirme]Pazarlama ve satış alanında bir çok yeni trend oluştu. Bir müşterinin sadakatini kazanmak için akla karayı seçen firmalar, bunun için artık çok değişik stratejiler izleyebiliyorlar.

Yurtdışındaki şirketlerin çoğunun kendine ait bir web sitesi var. Ancak ülkemizde bu durum yasal düzenlemelerle birlikte zorunlu hale getirildi. Eskiden firmalar bir web sitesi hazırlatır, misyon ve vizyon sayfalarına kendileri ve hedefleriyle ilgili birkaç kelime yazar ve bir tane de iletişim sayfası ekleyerek internet dünyasında yer aldığını zannederdi. İnternet teknolojilerinin gelişmesi ve hemen hemen her eve bilgisayar ve internet bağlantısının girmesiyle birlikte bu düşünce de çözülmeye başladı. Artık müşteriler firmaların değil, firmalar müşterilerin peşinde koşmaya başladı.

ComScore isimli sitenin araştırma verilerine göre Türkiye’deki kullanıcıların % 94.9’unun en az bir adet sosyal paylaşım sitesinde üyeliği var. Bu kadar büyük bir pazarda firmaların sosyal ağ platformlarından uzak kalması düşünülemezdi zaten. Facebook ve Twitter gibi sosyal platformların zirvesinde yer alan bu iki siteyi kullanarak insanlara ulaşmaya başlayan şirketler, satışlarında önemli bir artış sağlanmış durumda.

Firmaların artık kendi içlerinde sosyal platformları takip eden ekipleri var.  İsminin sosyal medya olması sizi yanıltabilir ancak bu siteler uzun süreden beri firmaların meydan savaşları verdiği alanlara dönüştü. Artık Facebook’ta normal bir kullanıcı bile kendi açtığı bir hayran sayfasını günlük birkaç dolar masrafla kullanıcılara tanıtabiliyor. Firmalar da aynı stratejiyi izleyerek kullanıcılarıyla buluşmaya onlara kendilerini anlatmaya çalışıyorlar. Bu nedenle şirketleri için sayfalar açarak kullanıcılara indirimler, bilgiler vs bir çok kategoride içerik sağlıyorlar.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, kullanıcıların hatırı sayılır bir çoğunluğu, sosyal medyada yer alan hayran sayfaları ya da uygulamaları sosyal statülerini göstermek ve bilgi almak amacıyla kullanıyorlar. Bir başka deyişle kullandığımız ürünler bizim yaşam tarzımızı ve trendlerimizi belirliyor. Büyük çoğunluk ise indirimleri yakalamak ve yeni ürünleri takip etmek için bu sayfalara geliyorlar.

Firmaların bu siteleri kullanmalarındaki bir başka amaç ise şirket ya da satılan ürünler hakkında herhangi bir düşüncesi olmayan kullanıcılara ulaşabilmek. Bir firma hakkında tutum sergilemeyen bir tüketiciyi etkilemek ve yeni pazarlara giriş yapabilmek amacıyla her geçtiğimiz gün yeni fikirler ortaya çıkarıyorlar. Normal pazarlama çalışmalarından daha ucuza mal ettikleri reklam kampanyalarıyla etkili mesajlar vererek pazar paylarını yükseltmeye çalışıyorlar.

Gelelim ülkemize, bu konuda Vatan Bilgisayar, Hepsiburada.com ve gittigidiyor.com Türkiye’de önemli çalışmalar yapan firmalar arasında. Vatan Bilgisayar’ın Facebook üzerinde benim de takip ettiğim sayfasında, gece geç saatlerde indirim haberleri ve benzer fırsatlar yayınlanıyor. Elektronik ticaret ve diğer alışveriş sitelerinin de sayısının artmasıyla bu tarz rekabet savaşlarının önümüzdeki aylarda daha da artması bekleniyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir