Anasayfa » ALINTI » Sosyal Ağlardaki Hayatımız ve Facebook
Sosyal Ağlardaki Hayatımız ve Facebook

Sosyal Ağlardaki Hayatımız ve Facebook

Sosyal Ağlardaki Hayatımız ve FacebookPEW Araştırma Merkezi Sosyal Ağlar ve Hayatımız başlıklı yeni bir rapor yayınladı. Gerçek hayat ve sosyal ağlarda kurulan ilişkileri karşılaştıran araştırma Facebook’un baskın gücünü ve bize daha fazla sosyal ilişki kazandırdığını ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre sosyal ağlardaki kullanıcı sayısı 2008′den bu yana yaklaşık olarak 2 katına çıkmış ve sosyal ağlarla yeni tanışan kullanıcılar yaş ortalamasını yükselmiş.

PEW’in araştırmasına katılan kullanıcıların %92′sinin Facebook, %29′u MySpace, %18′i Linkedin ve %13′ü Twitter üyesi. Facebook üyelerinin %52′si, Twitter üyelerinin ise %33′ü her gün bu sitelere bağlanırken, MySpace üyelerinin sadece %7′si ve Linkedin kullanıcılarınınn sadece %6′sı her gün içinde aktif oluyor. Yani katılımcıların internet kullanımı pek de azımsanacak türden değil.

Sosyal Ağlardaki Hayatımız ve Facebook

Amerika’lıların hayatını sosyal ağ aktiviteleriyle ilişkilendiren araştırmada genel olarak Facebook kullanıcılarının eğilimleri dikkat çekiyor. Örneğin aktif Facebook kullanıcıları diğer katılımcılara göre insanları daha güvenilir buluyor ve daha yakın ilişkiler kuruyor.

İnternet kullanıcılarının genel olarak daha yardımsever olduğunu gösteren araştırma, Facebook kullanıcılarını bu alanda da ortalamanın üzerinde gösteriyor. Araştırmaya katılan Facebook kullanıcıları politik anlamda da daha aktif görünüyor.

Facebook genelinde 130 olan ortalama arkadaş sayısı, araştırmaya katılan kişilere bakıldığında 229′a çıkıyor. Facebook’un geçmiş arkadaşlıkları canlandırmadaki payından bahsedilen araştırmada, katılımcıların en fazla lise arkadaşlarını Facebook’ta bulduğu kaydediliyor.

Genel olarak sakin bir profile sahip olduğunu söyleyebileceğimiz katılımcılar, Facebook arkadaşlarından sadece %3′ü ile hiç karşılaşılmadığı dile getiriyor. Facebook arkadaşlıklarının %7′si ise sadece 1 kez karşılaşılan kişiler arasında kuruluyor.

Sosyal Ağlardaki Hayatımız ve Facebook

Facebook kullanıcıları üzerinde oldukça detaylı bilgiler sunan PEW, MySpace kullanıcılarının farklı görüşleri dile getirmede daha aktif rol aldığını söylüyor. Mobil cihazlarla gelen etkileşimin genel olarak sosyal ağ kullanıcılarının sosyal ağ kullanmayanlara göre daha geniş bir sosyal hayat yaşadığına işaret ediyor.

Sosyal ağ iletişimi gerçek ilişkilerle birebir örtüşmese de, hayatımıza renk katıyor ve tıpkı telefonlar gibi kişisel iletişimde tamamlayıcı bir yer almaya başlıyor. Gerçek kimlikleri odak noktasına koyan Facebook da süreçten karlı çıkıyor. Raporun tamamını şuradan indirebilirsiniz.

Görsel Kaynak: Getty images

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir