Anasayfa » ALINTI » Üst Düzey Alan Adı Uzantılarında Yeni Bir Dönem Başlıyor
Üst Düzey Alan Adı Uzantılarında Yeni Bir Dönem Başlıyor

Üst Düzey Alan Adı Uzantılarında Yeni Bir Dönem Başlıyor

Üst Düzey Alan Adı Uzantılarında Yeni Bir Dönem BaşlıyorICANN yıllık olağan toplantılardan birisini Singapur’da gerçekleştiriyor. 19 – 24 Haziran arasında düzenlenen toplantının ikinci gününde oldukça önemli bir karar alındı. Önümüzdeki seneden itibaren geçerli olacak olan bu karar çerçevesinde marka isimlerinden tutun da politik parti isimlerine dek pek çok farklı kelime gTLD (genel Üst Düzey Alan Adı) uzantısı olarak kullanılabilecek. Şu anda .com, .org, .net gibi 22 tane gTLD mevcut ancak 12 Ocak 2012’den itibaren başlayacak olan süreçte Arapça, Çince, Türkçe gibi pek çok farklı dilde yeni kelimeler genel üst düzey alan adı uzantısı olarak kaydedilebilecek.

ICANN’in aldığı bu karar aslında 6 yıldan beri tartışılmakta olan bir konuda çözüm sağlıyor. Hali hazırdaki uygulamada .com, .org, .net, .aero, .biz, .coop, .info, museum, .name ve .pro gibi 22 adet gTLD uzantı kullanılabilir durumda. Ülkeler için özel düzenlenen 290 kadar ccTLD ile de .tr, .fr, .uk gibi ülke bazlı alan adı uzantıları kullanımda. Ancak internet camiası birkaç yıldan beri söz konusu sınırlandırmaların inovasyonun önünde engel oluşturduğunu tartışıyorlardı. Bu konuda daha önce de çalışmalar yürüten ICANN sonunda yeni gTLD alan adı uzantılarını devreye sokmaya karar aldı. 16 kişilik ICANN yönetim kurulunda 13 üye tasarıya olumlu oy verirken1 üye ret oyu kullanmış 2 üye ise çekimser oy kullanmışlar.

ICANN’in aldığı karar önümüzdeki yıl uygulamaya geçecek. 12 Ocak tarihinden itibaren başvurular alınmaya başlayacak ve kendi alan adı uzantılarına sahip olmak isteyen gruplar başvuru ücreti olarak 185.000 Dolar ödeyecekler. Yeni uygulamaya özellikle marka haline gelmiş firmaların yoğun ilgi göstermesi ve bekleniyor. Konuyla ilgili yayınlanan açıklamada ICANN Başkanı ve CEO’su Rod Beckstrom’un şu sözlerine yer verilmekte:

“ICANN tüm dünyada insanların hayal gücünü ortaya koyacak bir biçimde Internet isimlendirme sistemini yeniden düzenlemeye karar vermiştir. Bugün alınan karar, yeni grupların her dilde TDL (Üst Düzey Alan Adı) oluşturmasına olanak tanımaktadır. Bu karar sayesinde alan adı sisteminin insanlığa daha iyi bir hizmet sağlayacağını ummaktayız.”

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir