Anasayfa » ALINTI » Belarus’ta Sosyal Medya Yasaklandı
Belarus’ta Sosyal Medya Yasaklandı

Belarus’ta Sosyal Medya Yasaklandı

Belarus’ta Sosyal Medya YasaklandıBelarus’un başkenti Minsk’de binlerce polis ve özel gücün protestoları önlemek için konuşlandığı sokaklarda toplanacak binlere önlem olarak sosyal medya siteleri de kapatıldı.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre karşıt görüşlü aktivistler susturulmaya çalışılırken, KGB’nin de devreye girerek protestoların önlenmeye çalışıldığı ifade edildi. Belarus Başkanı Alexander Lukashenko, protestoların halkın düzenini bozmak ve bağımsızlık başarısına gölge düşürmek olduğunu aktardı.

Belarus’ta Sosyal Medya YasaklandıBelarus 1944’te Nazi işgalinden kurtulmanın yıl dönümünü kutluyor. Lukashenko asker üniforması giyerken 6 yaşındaki oğluna dahi askeri üniforma giydirdi.

Çevre ülkelerden baskı geliyor

Doğu Avrupa ülkesi Rusya ve Avrupa Birliği’nin (AB) baskısı altında bulunuyor. Moskova, Belarus ekonomisindeki çalkantılı dönemlerde verdiği krediler sayesinde ülkedeki ekonomi üzerinde baskı sağlıyor. AB de Lukashenko’nun muhaliflere daha fazla baskı kurması durumunda yaptırımlara gidebileceğini ortaya koyuyor.

Belarus’ta yayın yapan Rusya devlet kanalı Belaruslu protestocuları destekleyen yayınlara imza atarken tavrını açıkça gösteriyor.

Sosyal medya üzerinden binlerce kişi örgütlendi

Kendilerine “Sosyal Ağlarla Devrim” adını veren muhalif grup internet üzerinden yarattığı etkinliklerle 30 şehirde protestoları organize etti. Binlerce kişi ellerinde hiçbir döviz bulundurmadan sessizce yürüyüş gerçekleştirdi.

Cumartesiden bu yana Belarus’ta VKontakte isimli Facebook benzeri sitenin de aralarında bulunduğu sosyal medya siteleri engellendi. Bunun yanında yüzlerce göstericinin de gözaltına alındığı bildirildi.

Siteler engellenerek Pazar günü gerçekleşecek resmi törenler sırasında gerçekleşmesi olası protestoların önüne geçilmeye çalışıldı. Yine de yaklaşık 800 kişi toplanmayı başardı. Polisin sert müdahalesinin olduğu göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Müdahale edilen göstericilerin ellerinde yine döviz bulunmazken sadece alkışlarla protesto gerçekleştirildi.

Sokaklara dökülen halk, Lukashenko’nun diktatör olduğunu iddia ediyor ve görevi bırakmasını istiyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir