Anasayfa » ALINTI » #Boykot: Tüketici Hakkını Twitter’da Arıyor
#Boykot: Tüketici Hakkını Twitter’da Arıyor

#Boykot: Tüketici Hakkını Twitter’da Arıyor

#Boykot: Tüketici Hakkını Twitter’da ArıyorAnlayacağınız markaların sadece Twitter ya da Facebook’ta hesaplarının olması ve tek yönlü bilgilendirmelerle bu mecralarda görünür olmaları yetmiyor. Markaların o koca imaj kaleleri sırasında bir tweet’le ya da diyez işaretini (#) izleyen bir boykot sloganıyla yerle bir olabiliyor.

Son günlerde tüketicinin koca şirketlerle bireysel savaşına tanık oluyoruz. Hele bir de tweet atan kişi tanınmış biriyse ya da sanal alemde popülerse (mesela çok takipçisi varsa) geri adım atan daima şirketler oluyor, ne de olsa hiçbir kurum kartopu gibi büyüyen olumsuz bir kampanyayla savaşı göze alamıyor.

Daha birkaç gün önce tanımış bir otobüs şirketinin Kürtçe konuştukları için iki yolcusunu otobüsten attığı iddiası Twitter’ı adeta salladı. Şirket, yazlık beldelere ulaşmak için vazgeçilmez ulaşım aracının bir hizmet dağıtıcısı olarak derhal bir açıklama yaparak iddiaları reddetti ve yolcuları aslında yüksek sesle konuştukları ve diğer yolcuları çok rahatsız ettikleri için indirmek zorunda olduklarını bildirdi. Ancak Twitter kullanıcıları bu açıklamayla pek tatmin olmadı ve şirket markası bir hayli zedelendi.

Bu olaydan kısa bir süre önce ise köşe yazarı İsmet Berkan yeni aldığı bir gömleği değiştirmeyen mağazayı Twitter üzerinden afişe etti. İddiaya göre gömleğin üzerinde hala etiketi vardı ancak mağaza görevlileri Berkan ve eşini yalancılıkla suçlayarak gömleğin giyildiğini iddia ettiler ve ürünü geri almadılar. Berkan da Twitter üzerindeki 15 bin takipçisini bu mağazayı boykot etmeye çağırdı. Ertesi gün mağdur tüketici Berkan yine Twitter üzerinden kendilerinden özür dilendiğini ve gömleğin değiştirildiğini duyurdu.

Pek çok tanınmış marka, sosyal medya üzerinde kimi zaman sırf sendikalı oldukları gerekçesiyle çalışanlarını işten çıkardığı için kimi zaman ise sadece iyi hizmet vermedikleri için boykot ediliyor. Tüketiciler haksızlığa uğrama öykülerini aslında tanımadığı ve yüzünü bile bilmediği kişilerle paylaşıyor. Araştırmalar ise bu bireysel öykülerin son derece etkili olduğunu ve harcanan onca reklam ve pazarlama tekniklerini neredeyse sıfırlayabileceğini gösteriyor.

Müşteri hizmetleri birimi tarafından azarlanan, suçlanan hatta telefonda bekletilen tüketici artık Twitter’da fena halde hıncını alıyor. Özellikle rekabetin her alanda dişe diş olduğu ABD’de Twitter’da “adı çıkan” bir marka sektörde kolay kolay belini doğrultamıyor. Bu ister bir kahve zinciri, bir kitapçı ya da beyaz eşya tüketicisi olsun “sakın bu ürünü almayın” ya da “bu dükkandan sakın alışveriş etmeyin” diyen bir tweet dolaşıma sokulduğunda hasarın onarımı doğrusu pek kolay olmuyor. İnsanların tanımadıkları bir kişinin kişisel öyküsüne sorgusuz sualsiz inanma eğiliminde olması da işin bir başka boyutu kuşkusuz. Eğer bu kadar öfkeyle Twitter’da yazıyorsa mutlaka bir şeyler yaşanmıştır kanısı sanal alemde çok yaygın. Bunca zaman haksızlığa uğradığı halde sesini duyuramamış olan tüketiciler artık sosyal medyayı arkasına alarak mücadele alanına geri dönüyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir