Anasayfa » ALINTI » Facebook Ne Yapsın?
Facebook Ne Yapsın?

Facebook Ne Yapsın?

Facebook Ne Yapsın?

İnsanoğlu bu. Hemen alışıyor yeniliğe. Ve tabii ki daha fazlasını istiyor. Facebook’u kullanmaya başlayalı şunun şurası 7 sene mi oldu? Sanki hep vardı hayatımızda gibi geliyor. Kaç kişi kullanıyor acep? Gerçek profil kaç kişi? Tekrarsız. Ve uydurma profil olmayan. Ve şahıs olan.

Kaç kişi günde kaç saat kullanıyor? Ne amaçla kullanıyor? Aynı kişi zaman içerisinde amacını değiştirebiliyor mu? Kendimden örnek vereyim. Eskiden sadece şahsen yüzyüze tanıştığım arkadaşlarımı eklerdim. Şahsi fotoğraflarımı, bilgilerimi onlarla paylaşırdım. Şimdi ise, bazı mecralarda yazılarım yayımlandığından, şahsi paylaşımdan daha çok, yazılarımı duyurmak amacıyla kullanıyorum. Şahsen tanışmadığım bir dolu insan var şimdi listemde. Sabah veya öğle saatlerinde, daha ‘iş odaklı’ kafa ile internete girerken, gece 10-12 arası, daha çok video paylaşıyorum. Dinlenme moduna giriyorum.

Facebook’un inanılmaz büyük ve detaylı bir uluslararası databankası oluşturduğuna şüphe yok. Bu profillerin de ulusları yönetenlerden tutun, uluslararası bir çok kuruluş ve şirkete hizmet etme potansiyeli de tartışılmaz.

Böyle bakınca da, yukarıdaki soru kırıntılarına benzer daha çok örnek oluşturmak mümkün. Hatta Facebook’u neredeyse internetin kendisi gibi gören de var.

Sadece kendi kişisel kullanım amacım doğrultusunda ise, ben Facebook’un bir kaç şeyi daha yapmasını isterdim.

– Kişisel sayfamda bir araştırma motorunun bulunmasını ve tarih yazarak veya isim yazarak veya kelime ile araştırma yaparak eski bir ‘post’u bulabilmeyi isterdim.

– Hatta araştırma motoruna mesela ‘dağ’ kelimesini yazıp, bu konu ile ilgili Facebook’da gelmiş geçmiş söylenen en ilginç lafların ve videoların bulunabilmesini isterdim.

– Youtube’daki video’ları artık montajlayabileceğimiz söyleniyordu. Bu mümkünse, Facebook’daki video’ların tamamını montajlayabilmeyi isterdim.

– ‘Face recognition’ (yüz tanımlama) ile fotoğraftan, kişiyi bulabilmeyi isterdim.

– İstediğim zaman bütün verilerimi, Facebook’u ilk kullanmaya başladığım tarihten itibaren toplayarak, bilgisayarımın masa üstüne kaydedebilmeyi isterdim.

– Facebook chat kısmının ya tamamen yok olmasını; ya da, geliştirilmesini isterdim. MSN gibi bloklamak, meşgul seçeneği, kamera vs. Sanırım skype işbirliği bazı konuları çözecek.

– Facebook chat’in aksaksız çalışmasını isterdim. İnternet bağlantısından da kaynaklı olabilir ama yazışmalar çoğu kez ya geç gidiyor ya da hiç gitmiyor.

– Kişisel profil sayfamda tüm resimleri kapadığım halde, resimlerimden bazılarında arkadaşlarımı tag’lediğim için, o resimler başkaları tarafından görülüyor. Seçenek verip, bunun isteğe bağlı engellenebilmesini isterdim.

– Kesinlikle bir ‘beğenmeme’ tuşunun olmasını isterdim.

– Şu anda çalışması beklenen fonskiyonlarının düzgün ve aksaksız çalışmasını isterdim. Bazen link’ler görünmüyor. Bazen yazdığınız yorum hiç çıkmıyor.

– Viruslerin önlenmesini isterdim.

– Arkadaş ararken, yer, yaş veya şehir ve ilgi alanı gibi verilerle de arkadaş bulabilmeyi isterdim. Şirketler için de faydalı. Alt hedef kitlelere ulaştırabilir.

– Kaç kişi profilimi ziyaret ediyor. Ne sıklıkla? Alt yapısı zor hatta imkansız olabilir. Ama isterdim.

– Profil sayfama yeni bir konu POST ettiğimde, bazı grup arkadaşlarımın görmesini, bazılarına engelli olabilmesini isterdim. Bunun herbir POST için mümkün olabilmesini isterdim.

– Arzu edildiğinde, profil bilgisinin tamamının, eski POST’larla birlikte ve arkadaşlarla birlikte, PAGE’e aktarılabilmesini isterdim.

– Dahil olduğum gruplar ve beğendiğim PAGE’ler çoğaldıkça, buralarda yazılanlardan bihaber olabiliyorum. ‘Top 10’ ile ilgili sürekli bilgi akışı gelsin isterdim.

– Bulunduğum bölgenin Bayramı veya Resmi Tatili ise bunun uyarı olarak çıkmasını isterdim.

– 1.000 kişiden fazla arkadaşı olanların takip etmesi zor olduğundan, seçecekleri ilk 100 kişiyi takip edebilme olanağı olsun isterdim.

– Yine kelime seçerek, o gün ‘newsfeed’de çıkan bilgilerden sadece beni ilgilendirenler çıksın isterdim. Örnek olarak, ‘yavru kedi’ yazan her POST’u görmek gibi.

– Video paylaşırken, video’yu ilk POST eden kişinin yazdığı yazılar sabit kaldığından, bunu silebilmeyi isterdim.

– En çok kim ve hangi konuda ‘beğen’ almış? Bunu bilmeyi isterdim.

– Yanlış Türkçe kullanarak yazılan her yazının- ”Buyrun burdan yakın”

Facebook tarafından: ”Buyurun buradan yakın.” mı demek istemiştiniz? şeklinde düzeltilebilmesini isterdim.

Kim bilir? Belki bunların bazıları hali hazırda vardır da; dediğim gibi ben dinazor olduğumdan henüz keşfetmemişimdir. Belki de bazıları deneme aşamasındadır. Facebook planlarında vardır.

MSN emociton’ların Facebook’a entegre edilmesini isterdim. Mesela şimdi şaşkın ifade çok uygun olurdu.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir