Anasayfa » ALINTI » Social Media Marketing: En İyi 30 İpucu (1. Bölüm)
Social Media Marketing: En İyi 30 İpucu (1. Bölüm)

Social Media Marketing: En İyi 30 İpucu (1. Bölüm)

Social Media Marketing: En İyi 30 İpucu (1. Bölüm)Bu yazımda çeşitli platformlar üzerinde deneyebileceğiniz farklı ipuçları paylaşacağım.

Facebook ile Social Media Marketing!

Facebook’un en önemli sosyal medya platformu olduğu tartışılmaz bir gerçek. Bu ünvanı sadece 750 Milyon kullanıcısı olduğu için değil, pazarlama için çok çeşitli kullanım sunduğu için de alıyor. Facebook üzerinde marketing yapmak isteyen markanın ilk önce Fanpage ve normal profil arasındaki farkı anlaması gerekir.

Markanın Fanpage yerine normal profil kullanması hem kurallara aykırı, hemde marketing için pek “akıllıca” değil. Çünkü çoğu kişi bu tür markaları arkadaş olarak eklemekten çekiniyor.

Fanpage kullanımında ilk “hayranlarınızı” toplamak zor değil. Öncelikle iş arkadaşlarınıza ailenize ve arkadaşlarınıza “hayran” olmaları için rica edebilirsiniz. Böylelikle Fanpage linkinizi kısaltmak için ilk 25 kişiyi toplayabilirsiniz.

Facebook’da kullanabileceğiniz 10 ipucu:
1.    Öncelikle içerisinde en önemli bilgilerinizin bulunacağı bir Fanpage oluşturun. “Hayran” olmayan kişiler için ise özel bir Landingpage oluşturmanız çok iyi olacaktır.

2.    Sitenizde Facebook’un sosyal eklentilerini (social-plugins) kullanarak, hedef kitlenizin sizin oluşturduğunuz içeriği arkadaşlarıyla paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

3.    Örneğin blogunuzdan gelen otomatik yayınlama sistemlerini kullanmayın. Hedef kitleniz insanlar olduğundan onlara özel mesajlarla hitab edin.

4.    Resim / Video paylaşımını sürekli kılın, çünkü bunlar daha çok ilgi çekecektir.

5.    Uzun zaman pasif kalmaktan kaçının.

6.    Facebook’u iki türlü kullanın. Hayranlarınız sadece onlara markanız hakkında bilgi vermenizi değil, onları da dinlemenizi bekliyor. Yani sürekli olarak bir şeyler paylaşmak yerine, onların da yazdıklarına cevap verin.

7.    Çoğu kişinin yazdıklarınızı sizin sayfanızdan değilde kendi feedlerinde gördüklerini unutmayın. Bu sebeple yazdığınız önemli detayların uzunluğundan dolayı görülüp görülmemesine dikkat edin.

8.    Yarışmalar düzenleyip, hediyeler dağıtın. Bu, markanızın daha çok kişiye yayılmasında büyük rol oynayacaktır.

9.    Düzenlediğiniz yarışmaları Facebook Insights kullanarak kontrol edin. Düzenlemeler yapın.

10.    Şeffaf olun, hedef kitleniz ile aranızdaki çizgiyi esnek tutun.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir