Anasayfa » ALINTI » Google Plus’ın 5 Avantajı
Google Plus’ın 5 Avantajı

Google Plus’ın 5 Avantajı

Google Plus’ın 5 AvantajıÖzellikle teknolojiyle içli dışlı kullanıcıların bir aydır en büyük eğlencesi haline gelen Google’ın yeni sosyal medya projesi, rakiplerinde olmayan bir takım önemli yenilikleri de içinde barındırıyor. Henüz Google sosyal medya yaklaşımını tam olarak oturtmamasına rağmen, 20 milyona yakın kullanıcı Google Plus ağında yerini almış durumda. Elbette bu rakamı Facebook’un 750 milyonluk nüfusu veya 200 milyon mikro blog kullanıcısıyla kıyaslamak mümkün değil; yine de Google Buzz veya Wave gibi önceki projeleri göz önünde bulundurunca, Google Plus’ın hızlı başladığını söylemek yanlış olmaz.

Google Plus’ın hem Facebook, hem de Twitter ile kıyaslanınca öne çıkan bazı avantajları bulunuyor. Bu avantajların en önemlisi hiç şüphesiz “Çevreler”. Bir nevi arkadaş grupları olarak düşünebileceğiniz Çevreler, Google Plus’ta iş arkadaşlarını akrabalardan, onları da eski okul arkadaşlarından ayırmayı çok daha kolay bir hale getiriyor. Listenizde bulunmasını istediğiniz, ancak güncellemelerini görmek istemediğiniz bir Çevreyi kolayca haber akışınızdan çıkarmak mümkün.

Aynı anda 10 kişiye kadar görüntülü sohbet olanağı sunan Google+ Videolar, konuşmaya katılan herkesi aynı anda ekranda minik pencereler halinde görüntülüyor. Bu özelliğin karşısına Facebook Skype ile yaptığı ortaklık ile çıkmayı planlasa da, Twitter’ın henüz bir video sohbet özelliği bulunmuyor.

Telefonların kısa mesaj özelliğini sık kullananların fazlasıyla ilgisini çekecek olan Google Plus’ın mobil sürümünde, birden fazla kişiyle Messenger benzeri basit bir arayüzle yazışma imkanı bulunuyor. Facebook ve Twitter da bire bir mesajlaşmayı mobil uygulamalarında sunuyor; fakat bu araçlar Google Plus’ın arayüzü kadar basit ve hızlı değil; üstelik çoklu sohbeti ikisi de desteklemiyor.

Facebook’un kişisel verileri toplu halde indirme özelliğini duyurması büyük yankı uyandırmıştı. Oysa aradan geçen bunca zamana karşın, bu özelliği çok da fazla kullanan yok. Zira Facebook’ta hesap sahiplerinin kendi verilerini indirmesi açıkça anlatılmıyor ve Hesap Ayarları bölümünde gözden kolayca kaçabilecek tuşlarla gerçekleştiriliyor. Öte yandan Google+, kayıtlı verileri doğrudan Google’ın sunucularından kolayca indirme hizmeti veriyor. Dilediğiniz an Google+ verilerinizi ve güncellemelerinizi bilgisayarınıza indirip, hesabınızı kapatmak sizin elinizde.

Sosyal medyanın birinci önceliği “paylaşmak” olduğundan, paylaşılacak içeriği belirlemek de önemli bir nokta. Google Plus bu noktada “Konular” servisi ile ilginizi çeken başlıklar hakkında son paylaşılan içerikleri geniş bir kapsamda arayıp önünüze sunuyor.

Henüz taze bir hizmet olduğu için, Google Plus’ın Facebook ve Twitter’a yetişmesi için yolu uzun görünebilir. Ancak çıkış noktasında Google’ın şu ana kadar (takma isimle kullanılan hesapları kapatma kararı hariç) çoğunlukla doğru adımları attığını söylemek mümkün. Google+ bu denli yeniliklerle kullanıcıları kendine çekerken, Facebook ve Twitter’ın da boş durması beklenemez. Sosyal ağlar arasındaki inovasyon ve hizmet yarışının en büyük kazananı ise şüphesiz son kullanıcı olacaktır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.