Anasayfa » ALINTI » Hayır Facebook Arkadaşınız Sapık Değil!
Hayır Facebook Arkadaşınız Sapık Değil!

Hayır Facebook Arkadaşınız Sapık Değil!

Hayır Facebook Arkadaşınız Sapık Değil!Uzun zamandır görmediğiniz bu arkadaşınız aslında sapık mı diye derin bir düşünce aldı sizi. Ne yapsanız bilemediniz, arkadaşınızı silmekle, gidip dövmek arasında bir noktada tıkanıp kaldınız.

Hayır aslında bu gördüğünüz mesaj ve resimler arkadaşınızın sapıklığından kaynaklanmıyor. Sorun ne yazık ki arkadaşınızın kandırılmış olmasından kaynaklanıyor.

Bir takım Facebook uyanıkları birkaç aydır Facebook’un canına okuyor: Yaptıkları bir programla sizin önünüze bir link sunuyorlar. Genellikle bu linklerin içinde kötü niyetli minik bir kod oluyor. Siz bu linke tıkladığınızda farkında bile olmadan bir internet sitesi ya da gruba üye olmuş oluyorsunuz. O grup o kadar kötü niyetli ki sizin ağzınızdan yazılmış gibi gözüken seks ya da reklam içerikli mesajlar atıyor. Sizi tanıyan, böyle bir şey yapmayacağınızı düşünen diğer arkadaşlarınız da bunun bir şaka olduğunu düşünüp linke tıkladıklarında onlar da bu seksi saadet zincirinin bir parçası haline geliyor.

Facebook yetkilileri elinden geldiğince bu pisliği temizlemek için uğraşsalar da şu ana kadar çok başarılı olabilmiş değiller. Zira bu sistem Facebook’ta ışık hızıyla yayılıyor. Ülkemizin regülasyonu, çocukları bu tip içeriklerden korumak için topyekûn sansür getirmeye çalışsa da biz Facebookçular kendi elimizle porno içerikleri yayıyoruz.

Eğer bu pisliği temizlemek için yeterince çaba sarf etmezsek birkaç kötü niyetli insan yüzünden Facebook kapatılma noktasına gelebilir ki bu anlamda dünyada gerçekten çığır açarız.

Hemen hızlıca ne yapmamız gerektiğini size maddelerle sıralayalım:

1. Böyle bir şey gördüğünüzde kesinlikle üstüne tıklamayın, zincirin bir parçası olmayın.

2. Böyle bir şey gördüğünüzde bu mesajı atmış olan arkadaşınızı kesinlikle ve hemen uyarın.

3. Eğer bilmeden böyle bir şeyin parçası olmuşsanız hemen kendi isminizin üstüne tıklayarak kendi duvarınıza ulaşın. Bu mesajın üstüne farenizle geldiğinizde sağ üst köşede bir çarpı işareti göreceksiniz. Bu çarpıya tıkladığınızda bunu kaldır demeyin. Zira kaldırırsanız onu sadece siz görmeyebilirsiniz ama bu kötü niyetli ileti ileri zamanlarda gelmeye devam edecektir. En alttaki report ile başlayan sekmeyi işaretleyin. Bunu işaretleyince hem bu pisliğin içinden çıkmış olacak hem de Facebook’un sık sık isim değiştirerek karşınıza çıkan bu adamları Facebook dünyasından silmesini sağlayacaksınız.

Unutmayın, yazılımlar kötü değildir, onu yazan insanlar kötüdür. İnsanların kötülük katsayısı da sizin böyle şeyleri dikkate almamanızla doğru orantılı olarak artar. Siz bu pisliklerin üstüne giderseniz sadece kendinizi değil, çevrenizdekileri de bu tarz kötülüklerden korumuş olursunuz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir