Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyanın Zararlı Gücü
Sosyal Medyanın Zararlı Gücü

Sosyal Medyanın Zararlı Gücü

Sosyal Medyanın Zararlı GücüBunun en büyük nedenlerinden biri sosyal medyanın hem müşteriler hem de firmalar için, başka kanallarla gerçekleştirilmesi mümkün olmayan bir çok imkanı daha düşük maliyetle sağlıyor olması…

En önemlisi firmalar artık müşterileriyle ‘arkadaşlar’. Yer, zaman farketmeden onlarla iletişime geçebiliyor, onları dinliyor ve anında geri dönüş yaparak ‘tam’ müşteri memnuniyeti sağlayabiliyorlar. Bu markalar için büyük bir fırsat olmanın yanında bazı riskler de taşıyor.

İşte Symantec de sosyal medyanın yanlış kullanımı sonucunda firmaların uğrayabileceği zararlara ilişkin, bir araştırma şirketi olan Applied Research ile birlikte bir rapor hazırlamış. Bu raporun hazırlanması için 1000’den fazla çalışanı bulunan 1225 firmanın çalışanlarıyla görüşüldüğü belirtiliyor.

Raporu incelediğimizde sosyal medya kullanımının ne kadar ciddi ve önemli bir iş olduğunu bir kez daha görüyoruz. Sosyal medyanın yanlış kullanımı bir yıl içerisinde ortalama 4 milyon doları aşkın bir zarara neden olabiliyor.

Firmalar sosyal medya kullanımının taşıdığı en büyük riskleri şu şekilde ifade ediyor;

Çalışanların çok fazla bilgi paylaşıyor olması (%46)
Şirket içi gizli bilgilerin kaybedilmesi/açığa çıkarılması (%41)
Marka imajının zedelenmesi (%40)
Artan davalara maruz kalma (%37)
Kötü amaçlı yazılım (%37)
Düzenleyici kuralların ihlal edilmesi (%36)

Rapora göre firmaların %28′i sosyal medyanın marka imajı ve müşteri güvenine hasar verebileceğini düşünüyor. Marka itibarının zedelenmesinin yıllık ortalama maliyeti 638.496 dolar olarak belirlenmiş. Firmaların %27′si ise sosyal medya nedeniyle organizasyon, müşteri ya da çalışan kaybettiklerini belirtmişler.

%25’lik bir kesim ise sosyal medyanın doğrudan gelir kaybına neden olduğunu belirtmiş. Bu kayıp 619.360 dolar olarak belirlenmiş. Sosyal medyanın sebep olduğu dava giderlerinin ortalaması ise 650.361 dolar.

Firmalar sosyal medyanın yol açtığı riskleri azaltmak için çalışmalarda bulunuyorlar. Araştırmaya katılan firmaların %87′si mutlaka bir sosyal medya stratejisi oluşturulması gerektiğini düşünüyor. Ancak sonuçlara bakılacak olursa bu firmaların sadece %24’ünün aktif olarak sosyal medya stratejisi izlediğini görüyoruz.

Raporun tamamına buradan ulaşabilir, ayrıca konuya ilişkin hazırlanmış infografiğe de göz atabilirsiniz.

Symantec 2011 Social Media Protection Flash Poll Global Results

Sosyal Medyanın Zararlı Gücü 

Kaynak: TheRealtimeReport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir