Anasayfa » ALINTI » Bir Zamanlar Popülerdik-1: Napster
Bir Zamanlar Popülerdik-1: Napster

Bir Zamanlar Popülerdik-1: Napster

Bir Zamanlar Popülerdik-1: NapsterBu hafta itibariyle yeni bir yazı dizisine başlamış bulunuyorum: Bir Zamanlar Popülerdik. Bu dramatik ve buram buram mavi ekran hatası kokan dizimizde; alanında zirveye çıkmış veya zirveye oynamış, ancak çeşitli nedenlerden dolayı bir süre sonra düşüşe geçmiş ve sonunda dibe vurmuş web ve yazılım girişimlerine yer vereceğim.  İlk olarak Napster’dan biraz söz etmek istiyorum:

“Müziğin geleceği Napster’a hoş geldiniz. Napster var olan en iyi müzik arama motoru ve kullanıcıların aradıkları müziği bulması ve indirmesi için en iyi yoldur. Napster, online kullanıcıları ile devasa MP3 koleksiyonları sağlar.”

Shawn ve John Fanning tarafından 1999′da ABD’nin Boston kentinde kurulan Napster’ın; ilk zamanlarında kullanıcıları bu mesajla başlayan bir sayfa karşılamaktaydı. Bahsi geçen mesajda anlaşıldığı üzere Napster, kullanıcılarına aradıkları MP3′leri bulma ve indirmeyi vaat ediyordu, hem de hiçbir ücret ödemeden. Müzikleri paylaşmak için P2P altyapısını kullanan Napster, çok geçmeden sayısı milyonları bulan kullanıcı kitlesi -yaklaşık 26 milyon- ve yine milyonlarla ifade edilen MP3 dosyalarını barındıran -yaklaşık 80 milyon- dev bir koleksiyona dönüştü. O zamanlar Ekşi Sözlük’te Napster üzerine şöyle bir yorum yapılmıştı:

“müzik endüstrisinin çöküşünü izliyorum sanki bir taskbardan bu programın büyüyüp yayılışına bakarken.koca bir endüstri çatırdayacak dile kolay?”

Yorumdan da açıkça anlaşıldığı üzere, Napster hızla yükselirken; birileri de aynı hızla düşüş yaşıyordu: Müzik sektörü. Napster’ın ortaya çıkışı ve hızla yükselişi karşısında maddi anlamda ciddi sıkıntılar yaşayan bu sektörün sakinleri, çok geçmeden hukuki yollara başvurmaya başladılar. Telif hakları ile ilgili maddeleri de barındıran ABD Dijital Telif Hakları Kanunu’na (DMCA) aykırı davrandığı gerekçesiyle, Napster aleyhinde birçok dava açıldı. 1999′da başlayan bu hukuki süreç; 2001 ortalarında mahkemenin Napster’ın, ağında bulunan illegal MP3′leri tespit etmesi ve bunlara erişimin engellemesi yönünde karar almasına dek sürdü. Napster ise bunun üzerine kullanıcıların MP3 paylaşıldığı ağı kapattı. Bu zorunlu hamle sonrası hızla kullanıcı kaybeden Napster, 2002’de iflas ettiğini açıkladı.

2002’de Alman Bertelsmann şirketince satın alınması söz konusu olsa da ilgili Amerikan yargı birimlerinin hukuki girişimleriyle bu satış gerçekleşmedi. Birkaç defa el değiştiren Napster, şimdilerde BestBuy’a ait bir ücretli müzik sağlayıcısı konumunda ve eski günlerinin çok ama çok uzağında!

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir