Anasayfa » ALINTI » Bir Zamanlar Popülerdik-3: Netscape
Bir Zamanlar Popülerdik-3: Netscape

Bir Zamanlar Popülerdik-3: Netscape

Bir Zamanlar Popülerdik-3: NetscapeNihai ilk sürümünün yayınlandığı 1994′ten; teslim bayrağını çektiği 2008′e dek yaşamını sürdüren Netscape’e kısaca bir göz atalım:

NCC -Netscape Communications Corporation- geliştiricileri tarafından C++ kullanılarak yazılan ve geliştirilen Netscape’in ilk beta versiyonu 1994′ün Eylül ayında sunulurken; bundan iki ay sonra -yani Kasım 1994- ise ilk final sürümünü yayınladı. İlk başlarda “Mosaic Netscape” adıyla yayınlanan tarayıcı, daha sonra “Netscape Navigator” adıyla yayınlanmaya başlandı.

1997′deki 4. sürümü itibariyle “Netscape Communicator” sürümüyle sadece web tarayıcısıyla sınırlı kalmayan Netscape, adres defteri, HTML editörü, e-mail istemcisi, anlık mesajlaşma gibi işlevlere sahip bir paket yazılımla Internet kullanıcısının karşısına çıkmış oldu. 1999′da AOL tarafından 4.2 milyar dolara satın alınan Netscape, AOL bünyesinde varlığını sürdürdü.

2000′de 5. sürüm denemeleri sadece pre-alpha ile kalan -alpha bile değil- Netscape’in 6. verisyonundan itibaren tarayıcı, Mozilla Vakfı’nın geliştirdiği tarayıcı altyapısı -MAS: Mozilla Uygulama Paketi – kullanılarak geliştirilmeye başlandı.Bir Zamanlar Popülerdik-3: Netscape

2005′te yayına sürülen 8. sürümü ve sonrasında Netscape, artık Firefox tabanlı bir web tarayıcısı konumuna geldi. 2007′nin son günlerine doğru yayınlanan bir blog yazısı ile Netscape’in fişinin geliştiricileri tarafından çekildiği duyuruldu. Aynı yazıda Netscape’in sadık kullanıcılarına Firefox kullanmaları tavsiye edildi.

Çıktığı ilk yıllarda; hemen hemen aynı dönemlerde geliştirilmeye başlanan IE’ye -Internet Explorer- ezici bir üstünlük sağlayan -%80,1-, ancak AOL tarafından satın alındıktan sonra kullanıcılarının IE’ye geçişine engel olamayan Netscape, web dünyasına dahil olduğu ilk yıllardan itibaren kattığı renkler ve yeniliklerle her zaman olmasa da hatırlanmaya devam edecektir.

Netscape ile IE arasında baş gösteren “Browser Wars” günümüzde de hala devam etmekte; Microsoft güdümündeki IE birçok zorlu rakiple -Mozilla Firefox, Google Chrome- mücadele vermekte…

Bir Zamanlar Popülerdik-1: Napster
Bir Zamanlar Popülerdik-2: ICQ

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yorum

  1. Netscape 6 çok hantaldı. Eski bilgisayarlarda (mesela 3yıllık) çok uzun sürede açılıyordu. Kim 40$veriyordu bilmiyorum ama bence başarısızlığı devam edememesi yavaşlığı veya hantallığından değil, ücretsiz dağıtılan ie’den kaynaklı. Çok yenilik getirmiştir, web’i başlatan değildir ama yaratan browser’dır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir