Anasayfa » ALINTI » Bir Zamanlar Popülerdik-4: WinZip
Bir Zamanlar Popülerdik-4: WinZip

Bir Zamanlar Popülerdik-4: WinZip

Bir Zamanlar Popülerdik-4: WinZipKullanım ve süre kısıtlamalı -shareware- ilk ticari yazılımlardan olan WinZip’in geçmişi 1990′lı yılların başına dayanmakta. WinZip Computing tarafından geliştirilen WinZip, ilk nihai sürümünü Nisan 1991′de yayınladı. O zamanlar çıkardığı ilk sürümlerde WinZip; PKZIP altyapısını -PKZIP: Phil Katz tarafından geliştirilen MS-DOS tabanlı dosya sıkıştırma aracı – kullandı.

2. sürüme kendiliğinden çözülme -self-extracting- desteği ekleyen WinZip; 3. sürümde ise sürükle-bırak -drag&drop- özelliğini ekledi. 5.6 sürümünde Unix tabanlı sıkıştırma türlerini de tanımlayan -tar, gzip- WinZip; 7. sürümde Microsoft’un CAB -cabinet- formatını da tanımladı.

İlerleyen sürümlerde gerek kullanıcı arabirimi -UI-, gerek format desteği, gerekse şifreleme anlamında birçok takvive ve ekleme yapan WinZip, dosyalarını bir diskete, bir CD’ye ya da DVD’ye sığdırmaya çalışan binlerce kullanıcının cazibesini kazandı. 2005 itibarı ile 150 milyon kez indirilen -haftalık 600 bin indirilme- WinZip; ertesi yıl Corel firması tarafından satın alındı. Bu gelişmenin ardından yayınlananan sürümler Corel WinZip adını taşır oldu.

WinZip ile beraber açıkça görülen dosya arşivleme, sıkıştırma ihtiyaçlarına çeşitli geliştirici ve firmalarca ücretsiz alternatifler getirilmeye başlandı. Bunlar genel olarak ZIP formatını tercih etseler de içlerinde kendi sıkıştırma formatlarını kullananlar da oldu. 7-Zip, IZArc, PeaZip, FileRoller, Xarchiver bunlardan sadece birkaçı.

Smart Computing’de bahsedilen ufak bir yazıdan da anlaşılacağı üzere, PKWARE; 1989′da ZIP formatını geliştirmesine rağmen bunun isim ve algoritma lisansını edinmemiştir. Bunu firmanın iki önemli hatası olarak gösteren yazı ayrıca; PKWARE’in görsel arayüzlü Windows’tan ziyade; MS-DOS ortamına ağırlık vermesini de firmanın üçüncü hatası olarak görmektedir.

Bu yazılımların belirli bir bilinirliğe ulaşmasından sonra doğal olarak WinZip’e olan ihtiyaç iyice azaldı. Üstüne üstlük; en güçlü rakibi WinRAR’ın daha kullanışlı ve tercih edilir olması ile WinZip’in pabucu dama atıldı diyebiliriz. -WinZip’in an itibarı ile Download.com’dan 200 milyon kez indirildiğini ve haftalık onbinlerce kez indirildiğini de hatırlatalım.

Bir Zamanlar Popülerdik-1: Napster
Bir Zamanlar Popülerdik-2: ICQ
Bir Zamanlar Popülerdik-3: Netscape

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir