Anasayfa » ALINTI » Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç
Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç

Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç

Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 AraçBu kelimeler diğer genel anahtar kelimelerden daha az trafik alsalar da, nitelikli trafiğin çoğu birkaç kelimeli anahtar kelimelerden gelir ve fakat çoğu zaman SEO için uygun olan bu anahtar kelimeleri tahmin etmek zordur.

Fakat aşağıda belirttiğim araçlar ve önerilerle web siteniz için doğru anahtar kelimeleri bulmakta artık zorlanmayacaksınız!

Anahtar Kelimelerde İlginin Önemi

Alaka düzeyi, SEO için doğru anahtar kelimeleri seçmede en önemli adımlardan bir tanesidir. Unutmayın, anahtar kelimelerinizi ne kadar özelleştirirseniz o kadar iyi olacaktır! Örneğin, yüzme havuzu kuran bir firmaya sahipseniz sizin için hangi anahtar kelime önemli olacaktır?

“Yüzme havuzları” mı? Yoksa, “fiberglas zeminli yüzme havuzu kurulumu” mu?

Açıkçası, “fiberglas zeminli yüzme havuzu kurulumu” olarak arama gerçekleştiren bir kimse, ne aradığını gerçekten bilen biridir. Kurulum hakkında bilgi arayan ya da kurulumu yapacak birini arayan kişiler “fiberglas zeminli yüzme havuzu kurulumu” şeklinde bir arama terimi ile arama gerçekleştirirler ve bu siz olabilirsiniz! “Yüzme havuzu” anahtar kelimesini de sitenize ekleyebilirsiniz. Diğerinden çok daha fazla trafik çekeceği muhtemeldir. Fakat haftasonu tatili için yüzme havuzu arayan biri de sitenize gelecektir ve alakasız trafik size fayda sağlamayacaktır.

Lokasyon Bazlı Anahtar Kelimeler

Anahtar kelimelerinizi optimize ederken kullanabileceğiniz bir diğer faktör de lokasyon bazlı aramalardır. Örneğin arama motoru kullanıcıları bölgelerinde bulunan mütahhitleri ve servisleri ararken, aramalarına genellikle lokasyon da eklerler. Örneğin; “İzmir’de fiberglas zeminli yüzme havuzu kurulumu” şeklinde bir arama terimi kullanırlar.

Eğer tek bir coğrafi konumda çalışmaktaysanız, bütün sayfalarınıza konum bazlı anahtar kelimeler eklemeyi düşünebilirsiniz, çünkü diğer konumlardan gelen trafik pek fazla işinize yaramayacaktır. Eğer firmanız birkaç coğrafi konumda çalışmaktaysa, her bir konum için ayrı bir web sayfası yaratmak akıllıca bir çözüm olabilir, böylece insanlar ayrı konumlar için arama yaptığında markanız varlık gösterir.

Doğru Anahtar Kelime Seçiminde Kullanabileceğiniz Araçlar

Anahtar kelime aramaya başlamadan önce doğru aracı bulmak biraz zorlayıcı bir süre. Birçok araç var ve bunların içinden sektörünüzle ilgili anahtar kelimeleri arayacağınız araçları seçmek kimi zaman yorucu bir iş!

Aşağıda web sitenizi optimize ederken kullanabileceğiniz 3 farklı ve muhteşem araçtan bahsedeceğim. Bu araçları hızlı ve kolay bir şekilde kullanabileceksiniz!

1. Google Analytics: Bu araç sitenize halihazırda gelen trafiğin organik arama sonuçlarındaki hangi anahtar kelimelerden olduğunu sunar.  Bu anahtar kelimeler esas kullanacağınız anahtar kelimeler için bir anahat belirlemenize yardımcı olacaktır. İleride SEO çalışmalarınızın üzerine kuracağınız bir anahtar kelime listesi ve performans analizi sunacaktır.

 

2. Google AdWords Anahtar Kelime Aracı: Daha önceki yazılarımızda da bahsetmiştik, Google’ın doğru anahtar kelimelere ulaşmada size yardımcı olacağı birçok aracı bulunmaktadır. Fakat Google AdWords Anahtar Kelime Aracı, başlangıç aşamasında kullanabileceğiniz en iyi araçtır.  İsterseniz bir veya birden fazla anahtar kelime yazabilir, hatta kendi web sitenizin adresini bile parametre olarak belirleyebilirsiniz. Google, sonunda bunu bir liste olarak size sunacak ve dünya üzerinde ya da yerelde ne kadar tıklama aldığını gösterecektir.Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç

 

3. Google Arama Trendleri: Google Arama Trendleri (Insights for Search) Türkçe olarak da hizmet veren ve internet üzerinde yapılmış en popüler aramaları araştırmak, bu aramaların popülaritelerini karşılaştırmak ve arama trendleri hakkında genel bir bakış açısına sahip olmak için kullanabileceğiniz mükemmel bir araç. Aramalarınızı bölgeye, arama geçmişine ve kategorilere göre filtreleyebileceksiniz. Ayrıca, hangi terimlerin hangi zaman dilimlerinde daha popüler oldukları ve sonrasında bu trendlerin nasıl değişim gösterdiği Insights içerisinde yer alan hareketli harita özelliği sayesinde gözlemleyebileceksiniz.Doğru Anahtar Kelimeleri Tanımlamaya Yardımcı 3 Araç

Bu 3 mükemmel araç ile web sitesi optimizasyonunuz için yeni anahtar kelimeleri keşfe çıkın!

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir