Anasayfa » ALINTI » IAB Turkiye’den Kadınların İnternet Kullanımına Dair Yeni Rapor
IAB Turkiye’den Kadınların İnternet Kullanımına Dair Yeni Rapor

IAB Turkiye’den Kadınların İnternet Kullanımına Dair Yeni Rapor

IAB Turkiye’den Kadınların İnternet Kullanımına Dair Yeni RaporIAB araştırmasına göre her gün veya haftada bir kaç kez internete giren kullanıcı sayısı Mart 2011′de 7,2 milyon iken, Eylül 2011′de 8,5 milyona ulaşmış. Araştırma kadın kullanıcıların istatistikleriyle öne çıkıyor.

Türk İnternetinde Kadın Kullanıcılar

Mart-Eylül 2011 tarihleri arasında sosyal medyadaki kadın kullanıcıların 7,5 milyondan 7 milyona düşmesi ilginç ancak aynı sürede dijital anneler 2,2 milyondan 2,7 milyona yükselmiş.

Üniversite ve üstü eğitimli kadınlarımızın sayısı ise 1 milyon artarak 2,1 milyona ulaşmış. Eğitim durumunda en büyük kesim olan lise mezunları 3,17  milyon kişi, tüm kadın kullanıcıların yüzde 30′una denk düşüyor. İlkokul ve altı eğitim seviyesindeki internet kullanıcısı kadınlar ile ortaokul mezunu olanlar arasında sadece yüzde 1′lik fark var.

Kadın internet kullanıcılarının yüzde 56′sı, 5,9 milyon kişi 12-24, yüzde 24′ü ise 25-34 yaşları arasında. Yüzde 3 oranında (351,150 kişi) ise 55 yaş üzerinde.

IAB’nin 6 ay önceki raporuna kıyasla kadın kullanıcıların yaz aylarında da, sosyal medyada yaşanan kopukluğa rağmen, internetten kopmadığını görüyoruz. Kadın internet kullanıcılarının yüzde 67′si 25 yaş üstü ve ev alışverişinden sorumlu, yüzde 85′i ABC1 SES (sosyo ekonomik statü) grubunda, yüzde 60′ı C, yüzde 15′i ise DE gurubunda. Kadınların yüzde 21′i özel ve devlet sektör çalışanı.

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 46′sı öğrenci, yüzde 33′ü çalışan, yüzde 21′i ev kadını. Kadınlar sosyal ağları haberleşmek için, forum ve blogları ise bir şeyler araştırmak için kullanıyor.

IAB son olarak ülkemizdeki internet kullanıcısı kadınların yüzde 43′ünün gazeteyi ve haberleri internetten okuduğunu, yüzde 42′sinin internetten dizi ve video izlediğini paylaşıyor. Bu kitlede en büyük payı yüzde 38 ile 18-24 yaş arasındakiler oluşturuyor.IAB Turkiye’den Kadınların İnternet Kullanımına Dair Yeni Rapor


Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir