Anasayfa » ALINTI » Markanız Facebook’ta Olmalı Mı?
Markanız Facebook’ta Olmalı Mı?

Markanız Facebook’ta Olmalı Mı?

Markanız Facebook’ta Olmalı Mı?Hatta son günlerde birçok marka yöneticisi, sosyal medyada olma zorunluluğunun baskısını derinden hissetmeye başladı. İnsanların birbirlerine markaların web siteleri yerine Facebook sayfalarını sorduğu bir zamanda bu baskıyı hissetmemek mümkün değil.

Facebook‘ ta bir fan sayfası açmak çok kolay. Fakat, önemli olan markanızın Facebook sayfasının olmasının, orta ve uzun vadede gerçekten faydalı olup olmayacağı.

İşte markaların Facebook sayfası  edinmemesi  için 6 sebep;

1-Eğer Neden Bu Sayfaya İhtiyacınız Olduğunu Bilmiyorsanız Facebook Sayfası Açmayın:

Önce kendinize Facebook sayfasının markaya ne yarar getireceğini sorun; Mevcut tüketicilerinizi bir araya toplamak mı?  Müşterilerin geri dönüşlerinden edindiklerinizle yeni stratejiler planlamak mı? Yoksa bilinirliğinizi artırmak mı ?  Halen bir karar veremediyseniz yanlış yerdesiniz.

2-Facebook Sayfanızı, Nasıl Kullanacağınızı Bilmiyorsanız Facebook Sayfası Açmayın:

Şayet yanlış stratejilerle çok farklı yollar içine girip, hedef kitlenize amaçladığınızdan çok farklı mesajlar verebilirsiniz.

3-Facebook’ ta Kime Ulaşacağınızı Bilmiyorsanız Doğru Yerde Değilsiniz:

Fan sayfasını oluşturup, birilerinin gelip sayfanızı like etmesini beklemek doğru sonuçlar vermeyecektir. Eğer hedef kitlenizi net olarak belirleyip, onları nasıl sayfanıza çekeceğinizi bilmiyorsanız facebook size göre değil.

4-Tüketicilerinize Nasıl  Değer Katacağınızı Bilmiyorsanız  Facebook  Sayfası Açmayın:

Diyelim hedef kitleniz sizi like etti, orta ve uzun vadede sayfanızda kalmaları için bir sebep yaratmanız, onlara değer katmanız gerekiyor. Eğer bunu yapmazsanız ya insanlar zaman içerisinde sayfanızdan ayrılır ya da aylarca sayfanıza  girmeyen fanlarınızdan biri olurlar. Kendinizi bir fan yerine koyup, neden ben bu sayfada olmalıyım sorusunu sorun.

5- Fanlarınızın Ne Zaman Facebook’ ta Olduğunu Bilmiyorsanız Facebook İle Onlara Ulaşamazsınız:

Uygun içerikleri uygun kitlenize en etkin şekilde ulaştırmak için onların ne zaman internette olduğunu bilmelisiniz. Aksi taktirde yaratığınız o güzel içerik fanlarınız tarafından görülmeyecektir.

6- Hedef Kitlenizin Facebook’ ta Neden Vakit Geçirdiklerini Bilmiyorsanız Boşuna Vakit Harcamayın:

Kendinize şu soruyu sorun. Onlar sizin markanızla Facebook’ ta iletişim halinde olmak istiyor mu ? Eğer insanların Facebook’ a markalarla iletişim halinde olmak için üye olduğuna inanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bir çok kişi, arkadaşları, ailesi ve soysal çevresiyle iletişim halinde oılmak için Facebook hesabı açıyor.  Dolayısıyla; facebook sayfası açmadan önce onlarla doğal bir iletişimi facebook’ ta kurup kuramayacağınızı iyice anlayın.

Genel olarak şunu anlamalıyız ki konu bizim markamız değil, konu hedef kitlemiz. Bu sebeple; öncelikle hedef kitlenizi ve onların sosyal medyadaki davranışlarını anlamalıyız. Daha sonra Facebook‘ ta olup olmamaya karar vermek en doğrusu.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir