Anasayfa » ALINTI » Mobil Pazarlama (İnfografik)
Mobil Pazarlama (İnfografik)

Mobil Pazarlama (İnfografik)

Mobil Pazarlama (İnfografik)Eskiden konuşmak, sms yollamak, videolu görüşme yapmak, fotoğraf çekmek için kullandığımız cep telefonlarını artık alışveriş yapmak, arkadaşlarımızın neler yaptığından haberdar olmak, sosyal medyada yer almak için de kullanıyoruz. Hem de her zamankinden daha fazla. Bu sebeple reklamcılar ve pazarlama uzmanları cep telefonu ve mobil cihaz kullanıcılarına ulaşmak, internet kullanım alışkanlıklarını anlamak ve takip etmek için her yolu deniyorlar.

Mobil pazarın büyüklüğünü ölçmek için yapılan araştırmalar gösteriyor ki dünyada insanlar internete girmek için masa üstü bilgisayarlarından çok cep telefonlarını kullanıyorlar. Bu da demek oluyor ki internette geçirdikleri zaman süresince yaptıkları her şeyi cep telefonları ya da mobil cihazlarıyla hallediyorlar. Bugün dünyada 4 milyar cep telefonu kullanılıyor ve bunun 1,08 milyarını akıllı elefonlar (smartphone) oluşturuyor. 2007’den günümüze gelindiğinde cep telefonu kullanımı, bilgisayar kullanımını geçmiş durumda. Araştırmacılar 2014 yılına gelindiğinde dünyada masa üstü bilgisayar kullanımının çok daha azalmış olacağını belirtiyorlar.

Araştırmaya göre mobil internet kullanıcılarının %86’sı mobil cihazlarını televizyon izlerken aktif olarak kullanıyor. Amerikalılar ise günün 2,7 saatini mobil cihazlarıyla sosyalleşerek geçiriyorlar. Bu sayı, gün içinde yemek yerken geçirdikleri zamanın iki katına ve uyurken harcadıkları vaktin 1/3üne denk geliyor. Kullanıcıların çoğu sosyal ve mobil pazar için Facebook’u kullanırken, Twitter ikinci sırada geliyor. Mobil cihazları kullanarak sosyalleşenlerin başında 35 – 54 yaş arası kadınlar geliyor.

Bu sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda mobil pazarda yer almak, reklam yapmak ve bilinir olmak şirketler açısından büyük önem taşıyor. Mobil kullanıcılar tarafından bilinmek, ziyaret edilmek ve mobil pazarda yer edinmek isteyen şirketlerin yenilikçi, SEO tabanlı ve kullanımı kolay web sitelerine sahip olmaları ve dikkat çekici bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkmaları gerekiyor. İnsanların mobil cihazlarıyla en çok oyun oynadıklarının saptandığı bu araştırma gösteriyor ki, mobil pazarda ne şekilde olursa olsun yer almak şirketlerin lehine sonuç verecektir.Mobil Pazarlama (İnfografik)

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir