Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyanın Yükselişi [İnfografik]
Sosyal Medyanın Yükselişi [İnfografik]

Sosyal Medyanın Yükselişi [İnfografik]

Sosyal Medyanın Yükselişi [İnfografik]Sosyal medya adını alan yeni dönem, her bireyin online hareketleri ile sahipsiz bir devrim olma yolundaki kararlılığını sürdürüyor. Bu durumu özetleyen son çalışma Search Egine Journal‘ın infografiği oldu.

SEJ’e göre 18-29 yaş aralığında ABDli vatandaşların sosyal ağ sitelerini kullanma oranı Eylül 2005 – Mayıs 2010 arasında yüzde 16′dan yüzde 86′ya fırlamış. Mayıs 2008 – Mayıs 2010 arasında ise 30-49 yaş aralığında sosyal ağ kullanımı yüzde 25′ten yüzde 61′e çıkmış.

Sosyal ağlarda liderlik elbette Facebook’un. 2011 ortalarında 640 milyon üyesi olduğu gösterilen Facebook, sosyal ağ üyesi internet kullanıcılarının yüzde 65′e yakınını yakalamış durumda. Facebook’u 200 milyon üyesi ile Twitter takip ediyor. Kullanıcı sayısı grafiğinde yer almasa da Çinli Qzone‘un da 200 milyona yakın üyesi olduğu biliniyor. Qzone, günlük tekil ziyaretçi bakımından Facebook ve Orkut’un ardından 3. sırada gösteriliyor.

Sosyal medyanın iş arayan ve işverenler için önem taşıması da SEJ’in infografiğinde konu ediliyor. İşverenlerin yarısından çoğunun sosyal sosyal ağlarda uygun personel aradığına ve bu yönelimin bazı noktalarda derinleştiğine işaret ediliyor. Sosyal medyayı iş aramada kullanan şirketlerin yüzde 95′i Linkedin’i kullanıyor.

Facebook’un dünyanın 3 büyük ülkesi olabilecek bir online nüfusa sahip olduğu aktarılırken, marka beğenilerinin yüzde 75′inin reklamlar üzerinden geldiği paylaşılıyor. Facebook’un 2010-2011 arasında kayıtlı kullanıcı sayısı ise yüzde 86, haftalık paylaşılan içerik sayısı yüzde 100, mobil kullanıcı sayısı yüzde 200 artmış.

2010 verilerine göre her 20 dakikada; 5,8 milyon güncelleme, 2,7 milyon fotoğraf yüklemesi ve 10,2 milyon yorum yapılıyor. Sosyal medyanın hızına yetişemeyen bu istatistiklerin bugün oldukça yükseldiğine şüphe yok.

Sosyal ağların pek hesaba katılmayan ölü tarafına da değiniliyor. Buna göre Twitter kullanıcılarının yüzde 49′u hesabını hiç kontrol etmiyor ya da çok seyrek kontrol ediyor. Son bir yılda  Twitter’ın kullanıcı sayısı yüzde 26 artsa da gönderilen güncelleme sayısı yüzde 252 artıyor. Kişisel bilgi sahibi profil sayısının yüzde 122 artması, eski kullanıcıların Twitter’a yöneldiğini gösteriyor. Twitter profilinde bilgi olan kullanıcıların sayısı 2011 için yüzde 70′e yakın.

Flickr’a dakikada 3.500 görsel yükleniyor. Son bir yıldaki büyüme yüzde 25, toplam görsel sayısı ise 6 milyar seviyesinde. Wikipedia’daki makale sayısının 2010-2011 arasındaki artış oranı yüzde 21, toplam makale sayısı 17 milyon.

İnfografiğe göre şirketlerin yüzde 71′i Facebook’u, yüzde 59′u Twitter’ı ve yarısı Blogger’ı kullanıyor. Kurumsal blog kullanım oranı 2007′de yüzde 16 iken, 2011′de yüzde 39′a ulaşmış ve  2012′de yüzde 43′e çıkması bekleniyor.

Online kitlelerin Facebook merakı coğrafi dağılımda da göze batıyor. Twitter, Linkedin ve Orkut diğer ABDli sosyal ağlar olarak bir çok ülkede kendine yer buluken, Rusya’da Vkontakte ve Odnoklassniki, Çin’de Qzone, Sina Webio ve Renren başı çekiyor.

Sosyal ağların büyümesi tüm gelişmelere rağmen hızla devam ediyor.Sosyal Medyanın Yükselişi [İnfografik]

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir