Anasayfa » ALINTI » Biraz Abartmıyor muyuz?

Biraz Abartmıyor muyuz?

Biraz Abartmıyor muyuz?

Pek çoğumuz hemen her gün Facebook’tayız. Bunun yanı sıra Twitter, Google+, LinkedIn, YouTube derken sosyal ağ sitelerinde geçirdiğimiz zaman ve dolayısıyla paylaşımlarımız çığ gibi büyüyor. Sosyal haber paylaşımı uygulaması Summify, geçenlerde yayınladığı bir araştırma ile sosyal paylaşımın hangi boyuta ulaştığını gözler önüne serdi.

Araştırmaya göre Facebook üzerinden paylaşılan öğelerin sayısı 4 milyarı bulmuş durumda. Üstelik bu rakam günlük paylaşımları ifade ediyor… Her gün milyonlarca kullanıcı Facebook üzerinde toplam 4 milyar bağlantı, fotoğraf, video ve durum güncellemesi paylaşıyor.

2010 yılında bu rakam 2 milyardı ve sadece 1 yıl içerisinde 2 katına çıktı. Araştırmaya göre 2012’de paylaşımların bir kez daha ikiye katlanarak günlük 8 milyarı bulacağı tahmin ediliyor. 2014’te ise günlük paylaşım 32 milyara ulaşacak.

Şu an bir sorun yok ama ya sonra…

Twitter’da da durum çok farklı değil. Micro blog sitesi üzerinde paylaşım sayıları hızla artarken ortalama bir kullanıcının 235 farklı kullanıcı takip ettiği görülüyor. Takip edilme ortalaması ise kullanıcı başına 187. Üstelik ortalama bir kullanıcı Twitter üzerinde, Facebook’takinin 8 katı daha fazla bağlantı görüyor.

Kullanıcılar paylaşmaya iyice alıştılar ama paylaşım sayısı arttıkça paylaşımların kalitesinin düşmesi ve paylaşımları takip etme güçlüğü gibi sorunlar da ortaya çıkmaya başlıyor. Bugün günde 4 milyar paylaşımın sizi payına düşen kısmı sizi yormuyor olabilir ama 2012’de paylaşımlar 8 milyara ulaştığında işler biraz daha zorlaşabilir gibi görünüyor…

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.