Anasayfa » ALINTI » Google Hükümetlerin “Kişisel Bilgi” Taleplerini Geri Çevirmiyor
Google Hükümetlerin "Kişisel Bilgi" Taleplerini Geri Çevirmiyor

Google Hükümetlerin “Kişisel Bilgi” Taleplerini Geri Çevirmiyor

Google Hükümetlerin "Kişisel Bilgi" Taleplerini Geri ÇevirmiyorBundan birkaç ay önce hatırlarsanız Google Yönetim Kurulu Başkanı Eric Schmidt, Google hizmetlerinden faydalanmak için kullanıcılarından gerçek kimlik bilgileriyle üye olmasını istemişti. Bu noktada çok tepki çeken Google’ın, kullanıcıların kişisel bilgilerini belli güç odaklarıyla paylaşma ihtimali gündeme gelmiş ve pek çok kişiyi rahatsız olmuştu.

Ancak arama devi şimdilerde, hükümetlerin ve bir takım güç odaklarının vatandaşlar hakkında kendisine gelen ‘kullanıcı bilgi taleplerinin’ sayısını açıklayan bir rapor yayınladı. Google’dan kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak için ne kadar talep geldiğini gösteren rapor, aynı zamanda ne kadar çok kullanıcının gözetlendiğini de ortaya koydu.

Hükümetlerin vatandaşların online hareketlerini izlemeye ne kadar meraklı olduğunu gösteren rapora ilişkin açıklama yapan Google Kıdemli Politika Analisti Dorothy Chou, “Servislerimize gelen içerikleri kaldırma ya da kişisel bilgilere erişme taleplerini paylaşarak, online iletişimi etkileyen kanunlar hakkında yapılan tartışmalara katkı sağlamak için bazı ölçümler sunmayı umut ediyoruz” dedi.

Google’a gelen talepler ise şöyle:

2011’in ilk yarısında Google, ABD hükümetinden 11 bin 57 hesaba ait bilgilere ulaşmak için 6 bine yakın talep aldı. Ve bu taleplerin yüzde 93’ünü yerine getirdi.

Dünya çapında ise hükümetlerden gelen 25 bin 440 hesaba ilişkin bilgiye erişim talebinin yarısını yerine getirdi.

Google, hükümetlerin bu isteklerini olası bir suç ya da terörist faaliyetleri hakkında önemli bilgiler elde etmek için uygun yasal ve bürokratik kanallar aracılığıyla yaptığını söylerken, kimi hükümetlerin servislere yönelik baskılarından da söz ediyor. Libya’da ve Mısır’da isyan olduğu zamanlarda Google servislerinin kesintiye uğraması buna örnek gösterilebilir.

Tabii Google gelen taleplerin hepsini de yerine getirmediğini rapora açıkça belirtiyor. Mesela Hindistan’dan gelen taleplerin çoğunluğunu reddettiğini öne süren Google, bu noktada özellikle yerel topluluklar arasında düşmanlığı körükleyen içeriklerin kaldırıldığını belirtiyor.

Rapora göre hükümetler istemedikleri içeriklerin YouTube’tan da kaldırılması için çok sayıda talepte bulundu ve bulunmaya devam ediyor. YouTube’ta en çok içerik kaldırılmasını isteyen ülke Brezilya olurken, bu sıralamayı Almanya, ABD ve Güney Kore izliyor. Türkiye ise listede 8. sırada.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir