Anasayfa » ALINTI » Facebook’ta Marka ve Kullanıcı Etkileşimi
Facebook’ta Marka ve Kullanıcı Etkileşimi

Facebook’ta Marka ve Kullanıcı Etkileşimi

Facebook’ta Marka ve Kullanıcı EtkileşimiChadwick Martin Bailey ve Constant İletişim’in, Ocak 2011′de düzenlediği ankette şirketlerin ’ta kullanıcıları ile nasıl etkileşim sağladığının analizini ortaya çıkardı. Sonuç ise (% 77) marka tarafından yayınlanan içeriği okunabilir kılarken sadece % 17′sinin bu bilgileri başkaları ile paylaşımı olduğunu gösterdi.

DDB Worldwide ve OpinionWay Araştırma çalışmalarında ise “Facebook Marka Hayranlarının Evrimini” biraz daha derin inceledi. Dünya çapında, % 80 oranında beğeniler aynı mantık üzerinde. Kullanıcıların sayfayı beğenmesinin nedeni önce markayı sevdiği için sonrasında ise hediye ve indirim verdiği için. Marka tarafından yayınlanan bilgiyi beğenme oranı % 57 – % 58, kullanıcı duvarına aktarma oranı % 52 – % 56 iken markanın mesaj bırakarak yorum yapma oranı % 50 – % 53 civarlarındadır.

Bu çalışmaların her ikisi de Facebook kullanıcılarının şirketlerin marka sayfaları ile geçirdiği zamanın önemini gösterirken, kullanıcıların arkadaşlarıyla markayı ve marka sayfasını kesinlikle tavsiye etmemesi üzerine çıkan sonuçları ortaya koymaktadır.

DDB Worldwide ve OpinionWay araştırması aynı zamanda kullanıcıların markanın Facebook sayfası olan ilişkisini sordu. Yanıtların çoğu ABD ve dünya çapında Facebook kullanıcılarının % 46′sı, bilgi ilginç değilse marka sayfasından çıkılması gerektiğini düşünüyor. Gerçek olan şu ki markalar dünyanın her yerindeki kullanıcılara % 46 oranında yoğun bilgi paylaşımı yapmış olmasına rağmen tüketici alışkanlıklarının düzenli olarak değişmesi yeni ve ilginç mesajların yayınlanması gerektiğini unutmaması gerekir.

Markaların, önceliğinin Facebook sayfalarına daha çok hayran sayısı elde etmek için kural dışı çalışma yapmaktansa, var olan takipçileri ile düzenli ve ilgi çekici diyaloglar kurarak uzun vadede hedef kitlesine uygun ve sağlıklı takipçiler elde edebileceği düşüncesindeyiz.

Peki sizin için Facebook’ta ki markaların hayran sayıları ne kadar önemli ?

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir