Anasayfa » ALINTI » İnternet Evrimine Dair İzlenimler
İnternet Evrimine Dair İzlenimler

İnternet Evrimine Dair İzlenimler

İnternet Evrimine Dair İzlenimler

Google’ın düşüşü

Belli içerikler; örneğin markanıza ait kampanyalar ya da blog paylaşımları, sosyal medyadan çok daha fazla tıklanıyor. Yani sayfanıza insanlar gittikçe daha fazla facebooktan ya da twitter dan geliyor; yüzdesel olarak google’dan bulunup tıklanma oranı azalıyor. Halihazırda takip ettiğimiz her şey, sosyal medya ve e-posta pazarlaması ile daima bizlerle. Sadece henüz tanımadıklarımızla ilgili google’a yönelmeye başladık…
 
Facebook ve twitter ise en güçlü keşif sistemleri haline geliyor. Şu yadsınamaz bir gerçek ki; Google, e-postanın yanısıra interneti herkes için çok basit biçimde kullanılabilir hale getiren yegane sebep. Ancak şuan yine basit kullanım ile hem keşif hem de eğlenceli paylaşım sunan sosyal medya; araştırma-bulma konusunda Google’a büyükbabalığı öneriyor gibi. Google+’dan bu duruma ne gibi bir etki geleceğiyle ilgili beklemedeyiz.

– Hızlı dijital eskime & yoğun rekabet
Online içerik, kolay erişilebilir oluşunun ötesinde çok çabuk tüketiliyor. Her gün yayınlanan değerli bilgi, paylaşımlar; ertesi gün yerine yenisi geldiğinde geri planda kalıyor. Örneğin dört ay önce Seth Godin’in klavyesinden çıkmış şu iddialı yazı bugün (içinde geçen kelime öbekleri aranmıyorsa eğer) acaba kaç kişi tarafından okunur?…
Ne kadar değerli olursa olsun karşılaştığımız içeriklerin tümüne hakettikleri değeri ve zamanı veremiyoruz ve bu gün be gün etkisi artan bir durum. Destekleyici olarak publishing tool’ların yani içerik yayınlanan sistemlerin hızlı gelişimleri, herkesce kolay kullanımları önemli etkenler.
Dijital oyuncular ya da internet pazarlamasına yönelmişler için çabuk eskimenin etkisi; daha fazla rekabet,
farklılaşma çabası, daha detaylı ve dar kitlelere yönelik kampanya stratejileri üretmek oluyor.  Artan içerik dozuyla birlikte internet kullanıcısı çözümü alışkanlıklarını değiştirmekte buluyor. Az sabırlı, ihtiyaç duymadığı bilgi kalabalığına katlanmayan, hatta fayda sunmayan kampanyalar gördüğünde marka sadakatini dijitalde kolay yitiren kullanıcı topluluğu oluşuyor.
İnternet Evrimine Dair İzlenimler
Web’de canlı yayın – now web
İnternet, sosyal medyanın özü olan interaktif kullanıma doydu. Bu noktada kullanıcıları daha “an be an yayın” sunan yani yaşandığı saniye olan biteni yayınlayan sistemler tatmin ediyor. Özellikle Twitter, “now web” olarak tanımlanan evrimin öncüsü oldu. Konuyla ilgili eksiğini gidermek için Facebook anasayfada sağ tarafta görünen Livefeed ile kendi atağını yaptı. Arkadaşların tam o an ne okudukları, izledikleri, paylaştıkları görülebiliyor böylece. Durum güncellemeleri de bunu destekler niteliktedir ki “Şu an ne yapıyorsun?”, “Şu an aklında ne var?” sorularına cevap veriyoruz.

Arkadaş, marka, sanatçı…nın sosyal medyada aynılaştırılması
Facebook anasayfasında örneğin; arkadaşlara ait paylaşımlar, takip edilen marka kampanyaları, okuduğumuz gazetecinin o günkü yazısı, sevdiğimiz müzik grubuna ait videolar benzer biçimde alt alta sıralanıyor. Kullanıcılar ise tüm bu karışıklıkta algıda seçici davranmaya çabalıyor. Sosyolojik olarak incelenmesi gereken bu durumun sonucu, markalar için güçlü konumlandırma yaratmanın dijitalde daha çetrefilli hale gelmiş olması.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir