Anasayfa » ALINTI » Netten 10 Milyar $ Harcadık
Netten 10 Milyar $ Harcadık

Netten 10 Milyar $ Harcadık

Netten 10 Milyar $ Harcadık
Hızla artan internet kullanımı alışverişe de yansıdı. Yılın ilk 9 ayında internet üzerinden alışverişe 10 milyar dolar harcadık. Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre e-ticarete harcadığımız parada yüzde 52’lik artış olurken en fazla büyümeyi ise hizmet sektörü yaptı.

Ana sponsorluğunuBankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) yaptığı “4. Cardist Fuarı ve Zirvesi”nde 2011 yılı ilk 9 aylık e-ticaret ve banka kartı kullanım verileri açıklandı. BKM verilerine göre, geçen yılın aynı dönemine göre hizmet sektöründe yüzde 69’luk artış yaşandı ve 2 milyar 233 milyon 530 bin liralık sanal alışveriş yapıldı. İlk sırada yer alan hizmet sektörünü havayolları izledi. Havayollarının cirosunda 2010 yılının ilk 9 aylık dönemi ile kıyaslandığında yüzde 57 yükselme oldu ve 2 milyar 13 milyon liralık alışveriş gerçekleştirildi.

DEVLER TAKİPTE

BKM Genel Müdürü Soner Canko, eylül ayı sonu itibarıyla yerli ve yabancı kredi kartı ile farklı e-ticaret sitelerinden yapılan harcamaların, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artarak 16 milyar 971 milyon 250 bin liraya yani yaklaşık 10 milyar dolara çıktığını belirtti.

Bu dönemde gerçekleşen işlem adedinin ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 37 oranında artarak 91 milyon 735 bin 485 adedi bulduğunu söyleyen Canko, Türkiye’de her 5 kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığını ve e-ticaret cirolarındaki artışın birçok uluslararası finans kuruluşu tarafından ilgiyle izlendiğini vurguladı.

Her şey dahil kart geliyor

Türkiye’deki bankaların neredeyse tamamına kart hizmeti sunan Provus şimdi de yeni bir uygulamaya başlıyor. Provus Genel Müdürü Tunç Başar, “Kart kullanımı hizmeti sunan 26 bankanın 22’sine hizmet veriyoruz. Önümüzdeki günlerde ise bir ilke imza atacağız ve hayatı kolaylaştıracak bir ürün sunacağız.

Müze girişi, fatura ödeme, toplu taşıma gibi alanlar da dahil tüm hizmetleri bankacılık kartı ile birlikte sunacağız. Tam anlamıyla kapsamlı olacak bu hizmeti dünyanın her bölgesinde teknolojisi destekli her alanda kullanmak mümkün olacak” dedi. Yılda 4.5 milyon kart, 4500 ATM’ye hizmet sunduklarını söyleyen Başar, “Arnavutluk, İngiltere, Kosova, KKTC ve Romanya’da 11 banka ile çalışıyoruz. Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerdeki bankalardan da teklif alıyoruz” diye konuştu.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.