Anasayfa » ALINTI » Sosyal Ağ Kampanyalarının Yarısı Boşa Gidiyor
Sosyal Ağ Kampanyalarının Yarısı Boşa Gidiyor

Sosyal Ağ Kampanyalarının Yarısı Boşa Gidiyor

Sosyal Ağ Kampanyalarının Yarısı Boşa GidiyorDigital Life 2012 raporunun sonuçlarına göre, sosyal medya kampanyaları yürüten şirketlerin yarısı mesajlarını sosyal ağ kullanıcılarına ulaştıramıyor.

Sosyal ağların pazarlama aracı olarak kullanıldığı günden beri müşteriler tarafında en merak edilen başlıca konu, bu kampanyaların sosyal ağ kullanıcılarını ne ölçüde tüketiciye dönüştürdüğü. Sosyal ağların, kullanıcıların satın alma davranışlarını ne kadar etkilediği konusunda yapılan yeni bir araştırma ise müşterilerin şevkini kıracak nitelikte.

60 ülkeden 72 bin tüketiciyle yapılan araştırma sonucunda, tüketicilerin sosyal ortamda marka ve ürünlerle ne kadar bütünleştiği ve dijital pazarlama kampanyalarına ne ölçüde cevap verdiği ortaya çıktı. Digital Life 2012 raporunun sonuçlarına göre, sosyal medya kampanyaları yürüten şirketlerin yarısı mesajlarını sosyal ağ kullanıcılarına ulaştıramıyor. Dijital pazarlama kampanyalarını en fazla yanıtsız bırakan millet ise Amerikalılar ve İngilizler.

Yüze 60 oranla, Amerikalı ve İngilizler sosyal ağlarda yapılan kampanyalara kayıtsız kalırken, gelişmekte olan ülkelerdeki sosyal ağ kullanıcıları bu kampanyalara daha açık. Sosyal medya kampanyalarının en fazla karşılık bulacağı ülkeler ise yüzde 33 ile Kolombiya ve yüzde 37 ile Meksika olarak öne çıkıyor.

Yine bu gelişmekte olan ülkelerdeki sosyal ağ kullanıcılarının yüzde 60’ı sosyal ağları marka ve ürünler hakkında bilgi edinmek için başvurulacak ilk platform olarak görüyor.

Dünya çapında sosyal ağlarda sürdürülen kampanyalara ilgi giderek azalırken, kullanıcıların kampanyaları yorumlama ilgisi ise artıyor. Kampanyalara ilgi duymasalar bile onları yorumlamaktan geri durmayan tüketiciler, ürün ve markaları eleştirmekten de çekinmiyor.

Online dünya kuşkusuz markalar için büyük fırsatlar sunuyor, ancak bu potansiyele ulaşmak için özel olarak uyarlanmış pazarlama stratejileri oluşturmak şart. Bu noktada doğru kanal seçimi büyük önem taşırken, potansiyel müşterileri de yabancılaştıracak ve iş büyümesini engelleyecek risklere girmemek gerekiyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir