Anasayfa » ALINTI » Çin Twitter’ına Kimlikle Girilebilecek
Çin Twitter'ına Kimlikle Girilebilecek

Çin Twitter’ına Kimlikle Girilebilecek

Çin Twitter'ına Kimlikle GirilebilecekPekin şehir yönetimi aldığı kararla Çin’in mikro-blog platformu Weibo’yu kullanacak kişilerin kimlik bilgilerini kaydettirmelerini zorunlu hale getirdi. “Twitter’in Çincesi” olarak tanınan Weibo son dönemlerde Çin’de hükümet ya da yetkililere yönelik eleştirilerin yayıldığı en önemli ortamlardan biri olarak dikkat çekiyor.

Pekin yönetiminin kararıyla mikro-blog sistemini kullanmak isteyenler isim ve soyadlarını kaydettirmek zorundalar. Weibo’yu hâlihazırda kullanan kişilere ise kimlik bilgilerini bildirmeleri için üç ay süre tanındı.

Çinli yetkililer yeni düzenlemenin amacının internet üzerinden yayılan yalan haberleri ve söylentileri engellemek olduğunu savunuyorlar.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nden medya uzmanı Liu Ruisheng, Weibo’nun yanlış kullanımının yaygın olduğunu doğruluyor. China Youth Daily gazetesine konuşan Ruisheng, kimliği belli olmayan kullanıcıların sorumsuz bir şekilde asılsız haberler yaydıklarını ve bu sebeple gerçek isimlerin kaydedilmesi uygulamasının yerinde olduğunu düşünüyor.

UYGULAMA PEKİN’LE SINIRLI

Pekin emniyeti ve iletişim yetkilileri tarafından alınan yeni uygulama hemen yürürlüğe girecek. Buna göre Pekin’de kayıtlı internet siteleri 16 maddelik yeni mevzuata uymak zorunda olacaklar. Bu maddelerden biri Wiebo kullanıcılarının kimlik bilgilerinin sisteme kaydedilmesini zorunlu kılıyor. Düzenleme öncesinde kullanıcılar bilgilerini isterlerse kaydettiriyorlardı.

Ülkede en yaygın iki Weibo sitesi olan Sina ve Sohu, Pekin merkezli olduklarından yeni düzenlemeye uymak durumunda kalacaklar. Sina’nın Çin ve ülke dışında kayıtlı 200 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Çin’deki üçüncü en yaygın mikro-blog sitesi ise güneydeki Şenzen kentinde kayıtlı olan Tencent. Yeni düzenleme yalnızca Pekin’i kapsamakta.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir