Anasayfa » ALINTI » İş Hayatında Y Kuşağı ve Bunun Facebook’a Yansımaları
İş Hayatında Y Kuşağı ve Bunun Facebook’a Yansımaları

İş Hayatında Y Kuşağı ve Bunun Facebook’a Yansımaları

İş Hayatında Y Kuşağı ve Bunun Facebook’a YansımalarıIdentified.com, kullanıcıların Facebook hesaplarındaki eğitim ve iş bilgilerini işleyerek, network, eğitim ve iş alanlarında puanlandırır ve sonucunda toplam skorunuzu oluşturur. Bu puanlandırmada etkin rollerden biri de elbette siteye sizin ağınızda yer alanların katılmış olması. Örneğin okulunuzdan ne kadar çok kişi identified.com’a giriş yaparsa eğitim kısmından daha çok puan toplamış olursunuz. Özetle, identified.com sosyal networking ve kariyerinizi puanlandıran bir servis. Sosyal medyadaki etkinliğinizi ölçen ve puanlandıran Klout benzeri bir yapının çalıştığını söyleyebiliriz.

Facebook’taki Y Kuşağı

Aşağıdaki araştırma identified.com üzerinden kullanıcıların Facebook’taki eğitim ve kariyer durumları hakkında bilgiler içeriyor. İşte, yaşları 18 ile 29 arasında değişen, ağırlıklı olarak Amerika’da yaşayan 4 milyon Y kuşağı temsilcisinin Facebook’taki kariyer izlerinden öne çıkanları…

Öncelikle Facebook’ta 18-29 yaş arasındaki kişilerin %80′i en az bir adet okul bilgisi girerken iş bilgisinin aynı derecede şeffaf olmadığını görüyoruz. İş bilgisi girenlerin oranı sadece %36! Eğer şirketler sosyal işe alıma daha fazla yönelirse bu oran artacaktır. Ayrıca iş bilgisinin girilmesinde, çalışılan iş yerinin marka değerinin de ilgisi olduğu şüphesiz.

Kullanıcıların %10′u en az bir tane Fortune 500 listesinde yer alan şirkette çalıştığını ve bu bilgiyi  Facebook’ta paylaştığını görüyoruz. Ayrıca şuanda kullanıcıların %7′si halen Fortune 500 listesinde yer alan şirketlerde çalıştığını görüyoruz. Bütün bunlar bize,  eğer çalışılan şirket prestijliyse bunu sosyal platformlarda paylaşma eğiliminde olduğumuzu ve iyi bir eğitime ve kariyere sahip kullanıcıların identified.com gibi sosyal networking servislerini kullanıma daha yatkın olduklarını göstermekte.

En çok yer alan iş ünvanında ise 5. sırada “owner“‘ı görüyoruz. Bu da y kuşağının girişimciliği hakkında bize ip ucu veren bir veri. Hizmetli, en çok yer alan unvan olurken seyahat en popüler sektör olarak göze çarpıyur.

Son olarak araştırmanın dikkat çeken verilerinden biri de  identified.com kullanıcılarının ortalama 696 arkadaşının olması ve %80′inin en az bir iş arkadaşının da identified.com kullanıcısı olması.

Identified.com henüz ülkemizde popüler olmadığı gibi yurt dışında da yaygın bir kullanımı yok.  Bu amaçla verilerin İdentified.com kullanıcıları özelinde yorumlanması gerektiğini vurgulayalım. Şuanda beta sürecinde olan platform ilerleyen günlerde yaygınlığını artıracaktır.

İş Hayatında Y Kuşağı ve Bunun Facebook’a Yansımaları

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir