Anasayfa » ALINTI » Rakamlarla Dünya Genelinde Sosyal Medya Kullanımı
Rakamlarla Dünya Genelinde Sosyal Medya Kullanımı

Rakamlarla Dünya Genelinde Sosyal Medya Kullanımı

Rakamlarla Dünya Genelinde Sosyal Medya KullanımıFacebook, yalnızca dünyada birkaç bölgede, yerel medya ağlarının gölgesinde kalıyor. Google’ın Orkut’unu kullanan Brezilya gibi istisnalar buna örnek olarak gösterilebilir. Ancak rakamlar gösteriyor ki Orkut da son birkaç aydır Facebook’un gerisinde kaldı.

Haritada farklı sosyal medya ağlarının dünya üzerinde ne derece yaygın kullanıldıklarını görebilirsiniz. Mavi renkle temsil edilen, Mark Zuckerberg’in Facebook’u, Çin gibi sansür uygulamalarının bulunduğu ülkeler hariç neredeyse bütün dünyada egemen sosyal medya platformu olmuş durumda.

Facebook’un dünya çapında her bölgede farklı bir ekiple çalışıyor olması, başarısının en önemli sebeplerinden biri. Sayısız dilde kullanımı, kullanıcılarına sınır tanımadan iletişim kurabilme fırsatı vermesi ve en önemlisi farklı kültürlere özgü içerik sunabilmesi sayesinde Facebook, kullanıcılarına bütün dünyayı saran bu sosyal ortamın bir parçası oldukları hissini tam olarak yaşatıyor.

Peki bunun diğer sosyal medya ağları için anlamı ne? İnternet piyasası araştırma şirketleri arasında önemli bir konumda olan eMarketer’in raporuna göre, bu yıl sonunda 1.43 milyar kişinin sosyal medya ağlarında aktif kullanıcı olarak yer tahmin ediliyor. Bu rakam, geçen yıl ile kıyaslandığında, %19,2 daha fazla kullanıcı olacağı anlamına geliyor. Japonya’da ki Mixi ve Hollanda’daki Hyves gibi yerel rakipler bu pazarın şekillenmesinde önemli rol oynayabilirler.

Tabii bu rakamlar, bize henüz yeni sivrilmekte olan rakiplerin durumunu göstermiyor. Örnek olarak Twitter, Amerika’da Facebook’u yakalamak üzere ve bu yıl içerisinde Facebook’tan 4 kat hızlı büyüyeceği tahmin ediliyor. Desteklediği dil sayısını arttıran Twitter, sağdan sola yazılan Arapça gibi dilleri de desteklemeye başlayarak, muazzam şekilde artan,bu dilleri konuşan kullanıcıları da önemsediğini gösterdi.

Haritada Çin’in durumuna bakılacak olursa, birkaç farklı sebepten dolayı liderin Facebook olmadığı görülecektir. Sansür uygulaması sebebiyle bu ülkede yasak olan Facebook, serbest olsa dahi Qzone ve Renren gibi güçlü rakipler karşısında durabilecek gibi görünmüyor. Rusya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerinde boy gösteren Vkontakte ve Odnoklassniki, Facebook’u 3. sıraya itmiş durumda. Japonya’da ise mobil kullanıcılar da hesaba katıldığında Mixi, Facebook’u geride bırakmış görünüyor.

Farklı örneklere bakacak olursak; daha çok iş dünyasında kullanılan LinkedIn, Kuzey Avrupa ülkelerinde yaygın olan Zing ve kısa zamanda gösterdiği muazzam yükseliş göz ardı edilemeyecek olan Pinterest, pazarın diğer etkili rakipleri arasında yerlerini aldılar.

Özetle, Facebook şu an için dünyanın en yaygın sosyal medya ağı olarak görünebilir, ama bu istikrarın sürüp sürmeyeceği belli değil. Sosyal medyadaki trendlerin hızlı değişiminin sonuçlarını zamanla göreceğiz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir