Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Çaktırmadan İş Bulmanın 5 Yolu
Sosyal Medyada Çaktırmadan İş Bulmanın 5 Yolu

Sosyal Medyada Çaktırmadan İş Bulmanın 5 Yolu

Sosyal Medyada Çaktırmadan İş Bulmanın 5 YoluTabii bu iş ararken sosyal medyadan uzak durmak demek değil. Zira geçen sene sosyal medya kullanıcılarının %54’ü iş aramak için Facebook, LinkedIn ve Twitter’ı kullanmış ve bunların altıda biri sosyal medya siteleri sayesinde iş bulmuş.

İşte size kimselere iş aradığınızı fark ettirmeden iş bulmanın beş yolu:

1- Kendinizi Ön Plana Çıkarın (Ama dikkatli olun):

LinkedIn, Twitter ve Facebook hesaplarınıza çekidüzen verin, varsa diğer sosyal ağlardaki profillerinize de tabii. Kendinizle ilgili daha çok içerik ve bilgi girerek sağlam bir özgeçmiş hazırlayın. Her profilin mümkün olduğu kadar çok ve önemli bilgiyle dolu olmasına özen gösterin. Vasıflarınızı, uzmanlık alanlarınızı ve iş deneyimlerinizi belirtin ki aramalarda çıkabilesiniz.

Sonra eskiden tanıdığınız ama bir süredir görüşmediğiniz kişilerle iletişme tekrar geçin. Bu kişiler üniversite zamanı çalıştığınız bir mağazanın müdür ya da bir ilgilendiğiniz bir alanda çalışan bir akrabanız olabilir. Bu kişiler hedeflediğiniz pozisyona ulaşmak için kilit rol oynayabilirler.

2- İş Aradığınızı Cümle Aleme Duyurmayın

Bir çuval inciri berbat etmenin en kolay yolu profilinize “Yeni iş arıyorum…” gibi şeyler yazmaktır. Bu çok basit bir örnek gibi görünebilir ama çoğu kullanıcı patronlarının hesaplarını takip etmediğini düşünür. Bunun yerine sürekli ağda çevrimiçi olun ve bilginizi, hedeflediğiniz işle ilgili uzmanlığınızı alakalı içerikleri paylaşarak gösterin. Kısaca kendizi bu şekilde belli edin.

3- Şirketinizin Sosyal Medya Kurallarını İyi Öğrenin

Sosyal ağlarda kendinizi sunuş şekliniz işvereninizin de dikkatini çekecektir ve emin olun her şeyin farkındalar. Birçok iş yerinin artık sosyal medya kullanım kuralları var, o yüzden şirketinizin disiplin kurallarına aykırı davranmamak için bu kulları iyice öğrenin.

4- Bağlantı ve Gizlilik Ayalarınızı Sürekli Takip Edin

LinkedIn’de “kariyer fırsatları” ve “iş başvuruları” gibi birçok ayar var. Bu seçenekleri işaretlemek mevcut işvereninizi alarma geçirebilir. Ayrıca birçok kişi LinkedIn hesabını güncellemenin iş aramaya başladığınız anlamına geldiğini zanneder. O yüzden iş arkadaşlarınızı ya da patronunuzu uyandırmamak için hesabınızı iş aramasanız da sürekli güncelleyin. Ya da gizlilik ayarlarınızı yapın ve güncellemelerden herkesi haberdar etmeyin.

5- İş Yerinde İş Aramayın

Birçok işveren e-postaları, sesli postaları ve internette gezilen siteleri takip eder. O yüzden iş yerinde iş aramayın. Yakalanırsanız rezil olmakla kalmaz aynı zamanda iş arama sürecinize de zarar verir. Bağlantı adresi olarak da iş yeri e-posta adresini ya da iş yeri telefonunuzu vermeyin. İşten ayrılırsanız ya da kovulursanız size ulaşma şansları kalmaz. Her zaman kişisel cep telefonunuzun numarasını ya da e-posta adresinizi kullanın.

Sosyal medya iletişim kurmak, bilgi paylaşmak ve iş fırsatlarından haberdar olmak için inanılmaz bir kaynak. Ama bir yerde çalışıyorken aynı zamanda yeni iş aramak bazı riskleri de berberinde getirir, o yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir