Anasayfa » ALINTI » 2012’nin İlk Rakamlarını Açıkladı
2012'nin İlk Rakamlarını Açıkladı

2012’nin İlk Rakamlarını Açıkladı

2012'nin İlk Rakamlarını AçıkladıFacebook’un ABD Menkul Kıymetler Borsası’na sunduğu rapor, şirketin inanılmaz büyüme hızına ait birçok rakam sundu. Mayıs ayında halka arza hazırlanan Facebook, geçtiğimiz mali dönemde 845 milyon olan üye sayısını yüzde 33 artırdı. Böylece, Facebook’un Mart 2011’de 680 milyon olan aktif üye sayısı (ayda en az bir kere hesabına giren kullanıcılar), Mart 2012’de 901 milyona ulaştı.

Facebook kullanıcılarının küresel alanda en çok bulunduğu ülke ve bölgeler sıralandığında, Avrupa 241, Asya 230 ve ABD ile Kanada 188 milyon üye ile ilk üçe yerleşti. Facebook’u her gün kullanan üye sayısı ise, Mart 2011-Mart 2012 arasında yüzde 41 artarak 372 milyondan 526 milyona yükseldi.

MOBİL CİHAZLARDA UÇUŞA GEÇTİ

Facebook’u dünya genelinde mobil cihazlarda kullanan üye sayısı 31 Mart itibariyle 488 milyon iken, bu rakam geçtiğimiz Cuma günü 500 milyonu geçti. Facebook, mobil kullanıcıların bir gün kişisel bilgisayar kullanıcılarını geride bırakacağına inanıyor. Facebook mobil cihazlarda giderek daha fazla kullanılsa da, çok az gelir elde ettiği bu alanı Aşil’in topuğu olarak kabul ediyor.

Facebook’un bu ayın başında 1 milyar dolarlık teklifle fotoğraf paylaşım sitesi Instagram’ı satın alması, şirketin mobil cihazlarda daha da güçleneceğine işaret ediyor. Instagram’ın alımını 23 milyon adi hisse senedi ve 300 milyon dolar nakitle gerçekleştirdiğini açıklayan Facebook, anlaşmanın iptal edilmesi halinde Instagram’a 200 milyon dolar ödeyecek.


RAKAMLAR TAVAN YAPTI

2012'nin İlk Rakamlarını AçıkladıFacebook, bu hafta başında yaptığı açıklamada Microsoft’tan 650 patent almak için 550 milyon dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladı. Microsoft, söz konusu patentleri 5 Nisan’da AOL medya grubundan almıştı.

Mali açıdan bakıldığında, Facebook’un geliri 2012’nin ilk çeyreğinde, geçen yıl aynı döneme oranla yüzde 45 artış gösterdi ve 731 milyon dolardan 1.06 milyar dolara çıktı. Ancak  net gelir 233 milyondan 205 milyon dolara geriledi.

Facebook, net gelirin azalma nedenlerini altyapısının genişlemesi ve daha fazla çalışan alınması olarak belirtti. Şirketin gelirinin büyük kısmını sağlayan ve 2011’in ilk mali döneminde 637 milyon dolar olan reklam getirisi, 872 milyon dolara yükseldi. Bu rakam, 2011’in son çeyreğinde 943 milyon dolardı. Facebook, reklam gelirlerinin dördüncü çeyreklerde her zaman daha yüksek olmasının doğal olduğunu belirtti.

eMarketer araştırma şirketi, 2011’in son çeyreğiyle 2012’in ilk çeyreği arasında ABD’deki reklam piyasasındaki gelirin yüzde 3.2 azaldığını, bunda Facebook’un da payı olduğunu belirtti.

TAHMİNLERİN YİNE DE ALTINDA

Facebook’un ortaya sunduğu finansal tablo, her ne kadar etkileyici olsa da bazı analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

 

eMarketer şirketinden analist Debra Aho Williamson, San Francisco Chronicle gazetesine, “ilk çeyreğin Facebook için geçiş sürecini temsil ettiğini, reklama ve mobil cihazlara yapılan yeni yatırımların sonraki mali dönemlerde geliri artıracağını” söyledi.

ÜYE BAŞINA GELİR ARTTI

Facebook’un raporunda yer verdiği bir diğer rakam, kişi başına mali dönem başına elde edilen ortalama gelir oldu. Bu rakam, son bir yıl içinde yüzde 6 artarak 1.21 dolara yükseldi. Bu rakam, Facebook’un altyapısının ve reklamlarının güçlü olduğu bölgelerde daha yüksek çıktı.

Facebook, ilk çeyrekte gelirinin yarısının ABD ve Kanada’daki kullanıcılardan geldiğini belirtti. Bu oran, bir yıl önce yüzde 54’tü. Şirket, yaşanan değişimi, Almanya, Brezilya, Avustralya ve Hindistan gibi ülkelerdeki gelişime bağladı.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir