Anasayfa » ALINTI » Facebook Reklam Raporu 2012 [İnfografik]

Facebook Reklam Raporu 2012 [İnfografik]

Özellikle daha önce Facebook reklamcılığı hakkında yeterli bilgiye sahip olmayanların ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

Facebook reklamcılığı gün geçtikçe pazarlamacılar açısından popülerliğini artırıyor. Bu tek taraflı bir yönelim de değil açıkçası. Facebook da bütün tasarımsal güncellemelerini reklam fonksiyonlarını daha optimize hale getirebilmek için yapıyor dersek çok da yanlış olmaz; hatta timeline’a (zaman tüneli)  geçiş sürecini planlarken, reklam araçlarını nasıl çeşitlendirebilirim, sayfalardaki kullanıcı  etkileşimini nasıl artırabilirim, sosyal ticarete elverişli yapıyı nasıl tasarlarım  ve nasıl daha etkili reklam verilebilir gibi sorulara cevaplar aramıştır.

Facebook’taki reklamların %70′i yine Facebook’a linklenen reklamlardan oluşuyor. Bu da markan sayfasına giden linkleri kapsıyor. Sadece reklamların %30′u Facebook dışında farklı bir siteye yönlenmekte.

Reklamcıların %55′i sponsored stories’i (sponsorlu haberler) kullanmayı tercih etmememekte.

En popüler reklam reklam hedefleme kriterleri ise yaş, ülke ve kullanıcıların ilgi alanları (eğitim, beğenilen sayfalar, duvarda paylaşılan içerikler, aktiviteler vb.)

Facebook reklamlarından en büyük beklenti bilinirliği artırmak

Facebook’a neden reklam verildiği sorgulandığında yanıt veren 347 reklamverenin cevapları bilinirlik üzerinde yoğunlaşmakta. Bilinirliğin ardından sırasıyla takipçi sayısı artırmak, conversion ve engagement geliyor. Burada takipçilerle bağlılık kurmak, yürütülen bir kampanyaya takipçilerin katılımı sağlanmak amaçlanıyor. Ayrıca Facebook reklam kampanyaların süresi hakkında da veriler bulabilmekteyiz. Kampanyaların %88′i 30 günü aşmıyor ve %68′i en fazla 2 hafta sürmekte.

Bugün herkesin sosyal medya uzmanı olduğunu bilmeyen yoktur  Şirketlerde Facebook reklamlarını veren, sosyal pazarlamadan sorumlu profesyonellerin unvanlarına baktığımızda en çok geçen sözcüklerin pazarlama, yönetici, medya, sosyal ve dijital sözcükleri olduğunu görüyoruz.

İnfografiğin Facebook’ta reklam kampanyası yürüteceklere ışık tutacağını düşünüyorum.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir