Anasayfa » ALINTI » ‘Facebook ve Apple İnternete En Büyük Tehdit’
'Facebook ve Apple İnternete En Büyük Tehdit'

‘Facebook ve Apple İnternete En Büyük Tehdit’

'Facebook ve Apple İnternete En Büyük Tehdit'Brin, Google arama motorunu, şirketin bir diğer kurucusu Larry Page ile “internetteki bilginin isteyen herkese açık olduğu bir dönemde kurduklarını” belirtti ve “Bugün böyle bir girişimde bulunmayı asla düşünmezdim” ifadesini kullandı.

38 yaşındaki iş adamı, “Google’ı içinde oluşturduğumuz çevre ve böyle bir girişimi oluşturmamızı sağlayan faktör, internetin herkese açık olmasıydı… Çok fazla kural koymaya başladığınız zaman, yeniliği de kısıtlamış oluyorsunuz” dedi.

Brin, “devlet sansürü, verilere yapılan müdahaleler, fikri hakları korumaya yönelik gereğinden sert hukuki eylemler ve internet teknolojilerini kullanan, katı şirket kontrolü altındaki yeni iletişim portallarının, açık internete saldırılar düzenlediğini” söyledi.

Moskova doğumlu Brin, “Açık internetin karşısına her yönden çok büyük kuvvetler sıralanmış durumda ve durum dünyanın dört bir yanında geçerli… Cini tekrar lambasına koymanın mümkün olmadığını düşünüyordum ama görülüyor ki belli alanlarda cini lambanın içine koymayı başardılar” ifadesini kullandı.

BRIN’İN TEHDİT LİSTESİ

Brin’in tanımını yaptığı tehditler arasında şaşırtıcı olmayacak biçimde Google’ın en büyük baş ağrıları yer aldı. Google arama motoru, Facebook’un milyarlarca sayfasındaki bilgilere ulaşamadığı gibi, Apple’ın akıllı telefon uygulamalarında da gezinemiyor. Google’ın 2006 yılında aldığı YouTube, kitap arama motoru Google Books ve diğer temel Google hizmetleri,  sahip oldukları içerikler için medya şirketleri ve yerel yönetimlerin kuralları veya yasalarıyla boğuşmak zorunda.

Tüm bunların yanında, Google Temmuz 2010’da maruz kaldığı siber saldırılar nedeniyle Çin arama motoru piyasasından çekilmek zorunda kalmıştı. Yetmezmiş gibi, Google ABD’deki internet güvenliği düzenleyici devlet kurumu Federal İletişim Komisyonu’yla (FCC) olan kavgası nedeniyle kullanıcılarına ait bilgilerin bir bir kısmını açıklamak zorunda kalmıştı.

'Facebook ve Apple İnternete En Büyük Tehdit'Brin, “Eğer dünyadaki herkese güvenebileceğimiz sihirli bir yargının kapsamında olsaydık, bu harika olurdu… Biz elimizden geldiğince bunun için uğraşıyoruz” dedi.

Brin, açık internete (ve Google’a) tehdit olarak gördüğü şirket, yasa ve eylemleri listeledi:

– Apple’ın başını çektiği akıllı telefon uygulamaları. Brin: Bu uygulamalardaki bilgilere internet kullanıcıları tarafından erişilemiyor.

– Facebook, verinin girdiği ancak çıkamadığı yer. Brin: Facebook, yıllardan beri Gmail (Google’ın e-mail hizmeti) iletişim bilgilerini ‘yutuyor’.

– SOPA (Siber Korsanlığı Önleme Yasası) ve PIPA (Fikri Hakları Koruma Yasası). Brin: Bu yasalar ABD’ye, İran ve Çin’in sahip olduğu bir internet filtremele sistemi getirebilir. Bu yasalar, medyayı “kendini ayağından vurmaktan daha beter edebilir.”

GOOGLE DA TARTIŞMALARIN İÇİNDE

Analistler, Brin’in internet sansürü uygulayan ülkeleri açıkça eleştirmesini cesur bir yaklaşım kabul etse de, Google’ın açık internet için verdiği mücadele çok kolay olmayacak gibi görünüyor.

Giderek daha büyük bir eğlence ve hizmet şirketi haline gelen Google, kendisi gibi orijinine odaklı kalmayarak birçok alanda faaliyet göstermeye başlayan rakipleriyle her geçen gün daha büyük bir rekabetin içine giriyor.

Analistler, Google’ın FCC’den 25 bin dolar ceza aldığı gün gelen açıklamaların ardından, Brin’in eleştiri oklarını yönelttiği şirket ve kurumların nasıl bir cevap vereceğini merak ediyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.