Anasayfa » ALINTI » Facebook’ta Reklam Ücretleri Düştü
Facebook'ta Reklam Ücretleri Düştü

Facebook’ta Reklam Ücretleri Düştü

Facebook'ta Reklam Ücretleri Düştüİnternetin gözde sitelerinden Facebook’un en önemli -hatta ana- gelir kaynaklarının başında siteye alınan sponsor bağlantılar, reklamlar geliyor. Dünya çapında 901 milyon üyeye sahip olan platform, binlerce markadan alınan reklamlarla ciddi bir finansal gelirin sahibi oluyor.

Facebook'ta Reklam Ücretleri Düştü

En alt tabakadan en üsttekine kadar farklı büyüklükteki şirketlerin reklamlarını yayınlayan Facebook, konuya ilişkin yeni verileri yayınladı. AdParlor tarafından açıklanan rapora göre 2012’nin ilk çeyreğinde reklamlarda ciddi bir düşüş yaşandı.

Tık başına ücretler Ekim 2011’de 62 cent iken bu oran %27 gibi önemli bir gerileme ile Şubat 2012’de 45 cent‘e kadar düştü.

Durum Facebook’u Çok Fazla Etkilemedi

Fakat bahsi geçen %27’lik düşüş neredeyse sosyal ağı hiç etkilemedi. Zira günden güne artan üye sayısının yanında çeşitli konularda birçok siteyle anlaşan servis, kişilerin hayatında daha fazla yer almaya başladı. Bu yüzden reklam verenler de hedef kitlelerine ulaşabilmek için kullanıcıyla doğrudan etkileşimli Facebook’u seçer oldular.

Üstelik sosyal ağ bu gerilemeye rağmen geçtiğimiz yıla oranla ilk çeyrekte daha fazla gelir elde etti. Adeta rüzgarı arkasına alan Facebook’taki dalgalanmalar, verilerin daha yüksek çıkmasını engelleyemedi.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğrencilerini Konuk Etti

MarkeFront, Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğrencilerini Konuk Etti

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü öğrencileri “Internet and Mobile Marketing” dersi kapsamında, 17 Ekim’de ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir