Anasayfa » ALINTI » Google+ Trafiği Arttı, Facebook Eridi
Google+ Trafiği Arttı, Facebook Eridi

Google+ Trafiği Arttı, Facebook Eridi

Google+ Trafiği Arttı, Facebook EridiExperian Hitwise sitesinin yaptığı araştırmaya göre, Google+’ın Şubat-Mart arasındaki bir aylık dönemde ziyaretçi trafiği yüzde 27 artarak toplamda 61 milyonun üzerine çıktı.

Google+’da yaşanan artışa karşılık, Facebook’un ziyaretçi trafiği Temmuz 2011 ile Mart 2012 arasındaki dokuz aylık dönemde yüzde 15 azaldı. Bu rakam, ziyaretçi trafiğinin 1.3 milyar azaldığı anlamına geliyor. Ziyaretçi trafiğindeki ciddi azalışa rağmen, Mart ayında ziyaret edilme rakamı yaklaşık yedi milyara ulaşan Facebook, bu alanda Google+’ı 114’e katladı.

Google CEO’su Larry Page, Ocak ayında yaptığı açıklamada, Google+’ın üye sayısının 100 milyonu aştığını belirtmişti. Üye sayısı, o günden bu yana 110 milyona ulaşmış durumda.

RAKAMLARDAKİ OYNAMANIN SEBEBİ NE?

Experian Hitwise’ın açıkladığı sıralamaya göre, Google+ sosyal ağ kategorisinde ele alındığında, Mart ayında en çok ziyaret edilen siteler sıralamasında altıncı oldu. Birinci sırada Facebook yer alırken, sırasıyla ardından gelen siteler Twitter, Pinterest, Linkedin ve Tagged oldu.

Experian Hitwise, bir sitenin ziyaret edilmesinin, belli bir zaman aralığında o siteye kaç defa girildiğine bağlı olduğuna belirtti. Eğer bir siteye yarım saat içinde 10 defa bile girip çıksanız, bu bir ziyaret kabul ediliyor. Ancak ilk giriş yaptıktan yarım saat sonra siteye tekrar girerseniz, bu ikinci bir ziyaret olarak yazılıyor.

Google+ Trafiği Arttı, Facebook Eridi

Kısaca, sitelerin ziyaret trafiğinin artması veya azalması, spesifik kullanıcıları gösteren bir veri değil. Ayrıca, ziyaret trafiğinin artışı o sitenin popülerliğiyle ters orantılı olabilir. Ocak ayında, ComScore sitesinin yaptığı araştırmada, Google+’da her ay ortalama 3.3 dakika geçirdiğini tespit etmişti. Aynı rakam, Facebook için 7,5 saat. Ancak araştırmada dikkat edilmesi gereken önemli bir detay, mobil cihazlardan yapılan ziyaretlerin sayılmamış olması.

Experian Hitwise’ın sunduğu rakamlar, ComScore araştırmasının ardından sosyal medya platformları hakkında yeni bilgiler açığa çıkardı. Ancak Google+ rakamları hala kesin olmaktan çok uzak. Kullanıcıların kaçı profillerine giriyor (log in), hesap ayarları yapıyor veya arkadaşlarının girdilerine yorum yapıyor, belli değil. Bu rakamların ne zaman ve nasıl belli olacağı ise esrarengiz bir konu olmaya devam ediyor.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir