Anasayfa » ALINTI » İnternet ve Enformasyon
İnternet ve Enformasyon

İnternet ve Enformasyon

İnternet ve EnformasyonŞu anda bütün kitle iletişim araçları sermayenin elinde ve güç odaklarına hizmet etmektedir. İnternet ise şu anda dünyanın bütün ülkelerinde hızla yayılmakta, insanlara enformasyon ulaştırmaktadır. Günümüzde insanlar zamanlarının önemli bir kısmını internet başında geçirmektedir. Sosyal Medya olarak adlandırdığımız yeni medya, internet çağını yaşadığımız şu günlerde geleneksel medyanın önünde yer alıyor.Türkiye’de haftalık satılan gazete sayısı 4.816.093 yani, günlük ortalama 700 bin civarında. Türkiye nüfusu 75 milyon ve Facebook kullanıcı sayısı 29 milyona ulaşmak üzere. Türkiye’de insanlar günlük ortalama 3 saatini sosyal medya ile geçiriyor. Türkiye’de ise her 2 kişiden 1’inin Facebook üyesi olduğu bilinmektedir. Yakın zamanda diğer iletişim kanallarını yok edecek olan internet günümüzde de anlık enformasyonun kaynağı haline gelmiştir.

İnternet ve EnformasyonYakın zamanda orta doğu ülkelerinde yaşanılan Arap baharı diye adlandırdığımız iç isyanlar ve devrimlerin en büyük tetikleyicisi internetti. İnsanlar internetten konuşarak bir araya gelmiş ve gösterilere başlamıştı. İnternette oluşan bu organizasyonun sonucunda yıllardır koltuklarına sımsıkı sarılan liderler koltuklarından oldu. Bu bize internetin ne denli bir çığır açtığını gösteriyor. Libya lideri Muammer Kaddafi’nin ölümü Dünya ilk olarak internetten öğrendi. Kadddafi’nin ölümünü videoya çeken göstericiler görüntüleri sosyal medyada paylaştı ve birçok ünlü, medya kuruluşları da haberi ve görüntüleri internetten almak zorunda kaldı. Günümüzü de neredeyse 7 den 70’e herkes cep telefonu kullanmaktadır. Günümüz teknolojisinde üretilen her telefon internete girilebilmekte ve sosyal medyadan son dakika haberleri alınabilmektedir. Günümüzde en çok tiraj yapan internet haber sitesi ilk olarak Milliyet’tir. Ardından da Hürriyet gelmektedir. Dünyada yaşanan herhangi bir olay saniyesinde internete düşmektedir. İnsanlar enformasyonlarını büyük çoğunluğunu sosyal medyadan almaktadır. Her insanda bir cep telefonu olduğunu düşünürsek, anlık enformasyon ona o kadar da uzak değildir diyebilriz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir