Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya Kampanyalarınız için Yapılacaklar Listesi
Sosyal Medya Kampanyalarınız için Yapılacaklar Listesi

Sosyal Medya Kampanyalarınız için Yapılacaklar Listesi

Sosyal Medya Kampanyalarınız için Yapılacaklar ListesiAma tabii geç kaldınız diye düşünüp bir an önce, acele ile sosyal medya araçlarını kullanmaya başlamamanız sizin için daha iyi. Stratejisi olmayan, ne yapacağını bilemeyen markalar hata yapar ve ne yazık ki sosyal medya hata kaldırmıyor. Diyelim ki sosyal medyada var olmayı düşünen bir markanız var. Size önce Facebook ve Twitter kullanmanızı tavsiye ederim. Facebook tüm dünyada 845 milyon aktif kullanıcıya, Türkiye’de ise 31 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Sıralamada tüm dünyada altıncıyız. Twitter’ın ise dünya genelinde 100 milyondan fazla kullanıcısı var, Türkiye’de ise 7.2 milyon kullanıcısı var. Alexa’ya göre Facebook internet kullanıcılarının %44’üne Twitter ise %8.6’sına ulaşıyor. Azımsanmayacak bir rakam. Bu demek oluyor ki her gün milyonlarca insana ulaşabilme şansınız var, daha da önemlisi direkt hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Sosyal medya kampanyaları düzenlemek size var olan müşterilerinizle iletişim kurmaktan daha fazlasını, markanızla daha önce tanışmamış, yeni-potansiyel müşterilerinizle tanıştırmanızı sağlar.

Sosyal medya kampanyalarınızı düzenlemeden önce nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmelisiniz. Hem Facebook’un hem de Twitter’ın yarışma kuralları var. Onları muhakkak okumalısınız.

Bu kurallar oldukça açıklayıcı olsa da, aşağıda geçtiğimi günlerde Flowtown’da yayınlanan bir makale yardımı ile hem Facebook hem de Twitter için birer “check-list” oluşturdum. İlginizi çekeceğini düşünüyorum.

Sosyal Medya Kampanyalarınız için Yapılacaklar Listesi

Facebook Yarışmaları için Kontrol Listesi

Facebook sayfalarda yapılan herhangi bir yarışmanın ya da promosyonun yasal olması konusunu oldukça önemsiyor. Bunun için de yukarıda linkini de belirttiğim bir promosyon kuralları sayfası yarattı.

 • Facebook’da yapılacak tüm yarışmalar uygulamalar üzerinden olmalı.
 • Hiçbir katılımcı Facebook’u hiçbir şekilde sorumlu tutamaz.
 • Yarışmanın Facebook ile doğrudan bir bağlantısı olmadığını belirtmeniz gerekiyor.
 • Katılımcılar yarışma hakkında verilen tüm bilgilerin Facebook tarafından değil, sizin tarafınızdan verildiğini bilmeli.
 • Facebook’un kendi araçları yarışmalar için kullanılamıyor. Bu yüzden katılımcıları sayfanızı beğenmeye ya da sayfanıza check-in olmaya yönlendiremezsiniz. Ayrıca Facebook’un fotoğraf yükleme, duvar güncellemesi oluşturma ve beğenme özelliklerini de kullanamazsınız. Facebook beğen düğmeleri de oylama için kullanılamaz.
 • Yarışmanın kendi başvuru ya da katılım formu olmalı.
 • Yarışmacıları Facebook üzerinden haberdar edemezsiniz.
 • Reklamlar hiçbir şekilde Facebook’un yarışmaya ortak olduğunu ya da desteklediğini belirtemez.

Twitter Yarışmaları için Kontrol Listesi

Aynı Facebook’ta olduğu gibi Twitter’da da yarışmalar için belli bir kural listesi var.

 • Düzenlediğiniz yarışmaların ve promosyonların yasalar ve kurallar çerçevesinde olduğunu kontrol edin.
 • Kullanıcıların birden fazla Twitter hesabı oluşturmamalarına özen gösterin, eğer bunu teşvik eden bir anlaşılma oluşursa hesabınız askıya alınır.
 • Kampanyalarınızda Retweet istemeyin.
 • Aynı tweeti birden fazla defa yazmak Twitter kurallarına aykırı.
 • Yarışmayı ya da firma adınızı içermeyen hashtagler kullandırın. Alakasız içeriklerde hashtag kullanımı Twitter kampanya kurallarına aykırıdır.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir