Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medya Yöneticisi mi? [İnfografik]

Sosyal Medya Yöneticisi mi? [İnfografik]

Sosyal Medya Yöneticisi mi? [İnfografik]“Online” dünyanın nüfusunun “gerçek” dünyanınkini neredeyse yakalamasıyla da yepyeni bir iş alanı oluştu. Tabi, bu dediğimiz 3-4 yıl öncesinde oluyor; artık ne sosyal medyaya sadece gençlerin ilgilendiği bir şey olarak bakılıyor ne de sosyal medya takibi pazarlamacıların vakit kaldığınca baktıkları bir çözüm olarak değerlendiriliyor.

Sosyal Medya mecralarını yöneten bir pazarlamacı 2 yıl öncesine kadar sadece Facebook ve Twitter ile ilgilenirken, bu kişilerin günümüzde Linkedin, Instagram, Foursquare ve Pinterest hesaplarını da kontrol etmesi gerekiyor. Sosyal medya yöneticilerinin,  bir yandan markanın stratejilerine uygun bir iletişim gerçekleştirirken, bir yandan da negatif yorumları ve bazen de kendi yaptığı hataları pratik bir şekilde yönetmesi gerekiyor. Pratik bir şekilde yönetmek derken silmeyi kastetmiyorum tabi. Kimse ikinci bir Chrysler Twitter krizi yaşamak istemez, değil mi? Sosyal medya yüzünden zora düşen firmalardan, aynen Domino’s Pizza’nın harika çözümü gibi kampanyalar bekliyoruz. Domino’s Pizza’nın, çalışanlarının 2009’da Youtube’a koyduğu negatif yorumlarla dolu videodan sonra başlattığı ve 2011 Temmuzunda Times Square’de müşterilerinin olumlu ve olumsuz yorumlarını dijital bantta sergilemesiyle biten Pizza Turnaround kampanyası stratejik olarak çok doğru bir adımdı.

Bu kadar hızlı değişen bir dünyada, firmaların saatlerce süren toplantılar sonucunda çıkardıkları stratejik planların yeterli olmadığını, iletişimin esas olduğunu kabul etmek zorundayız. Ve iletişim söz konusu olunca da her “insan” gibi “firmaların” da hata yapabileceğini de. Önemli olan şeffaflığı korumak ve online ağlarla birbirine bağlı milyonlarca müşterinin ne kadar zeki olduğunu unutmamak. Bu yüzden, sosyal medya mecralarını ve online pazarlama kanallarını yönetecek kişilerin hem firmanın karakterini ve stratejisini anlayan, hem de iletişime geçmekten korkmayan bireyler olması gerek.  2009 yılından beri 307% oranında artan Sosyal Medya işleri bu cesur bireylere ne kadar çok ihtiyacın olduğunun bir kanıtı.

Eğer siz de sosyal medya alanında çalışmak istiyorsanız The Undercover Recruiter sitesinde bulunan Steve Ward röportajını okumanızı tavsiye ederim.

Sosyal Medya Yöneticisi mi? [İnfografik]

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir