Anasayfa » ALINTI » Sosyal Medyada Başarılı Pazarlama Faaliyetleri Bölüm 1: Deneyimleme
Sosyal Medyada Başarılı Pazarlama Faaliyetleri Bölüm 1: Deneyimleme

Sosyal Medyada Başarılı Pazarlama Faaliyetleri Bölüm 1: Deneyimleme

Sosyal Medyada Başarılı Pazarlama Faaliyetleri Bölüm 1: DeneyimlemeCoca-Cola dünyada marka bilinirliği en yüksek olan markalardan. Ancak Coca-Cola dahi, sürekli olarak pazarlama faaliyetlerine devam ediyor. Kısa bir süre de olsa, bu faaliyetlerin durdurulması, hatta yalnızca azaltılması markanın bilinirliğine zarar verecektir.

Sosyal Medyada Başarılı Pazarlama Faaliyetleri Bölüm 1: DeneyimlemeSosyal medya markaların, hedef kitlelerine ulaşabilmeleri için en kolay ve görece en az maliyetli mecradır. Hal böyle olunca son zamanlarda, birçok marka sosyal medya kanallarından pazarlama faaliyetleri yürütmeye başladı. Ancak her pazarlama faaliyeti başarılı olabilir mi? Elbette hayır. Öncelikle markanız ne olursa olsun yani ister Apple olun, ister sektöre yeni girmiş bir firma, öncelikle ürününüzün avantajlarını ve farklı yönlerini hedef kitlenize aktarmanız gerekir. Kısacası, hedeflediğiniz kitlenin bu ürün ya da hizmeti satın alması için, onlara haklı bir gerekçe sunmalısınız. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken nokta gerçekçi olmak ve asla ürününüzün/hizmetinizin özelliklerini abartmamaktır. Zira, yaptığınız reklam/pazarlama faaliyeti gerçeği yansıtmıyorsa tüketicileriniz ürünüzü en iyi ihtimalle bir kez satın alacak, daha da kötüsü yaşadığı deneyimi sosyal ağları ile paylaşarak markanızın güvenilirliğine zarar verecektir. Ürün ya da hizmetinizi, potansiyel müşterilerinize tanıtabilmenin en kolay yolu, onları mağazalarınıza ya da satış noktalarınıza çekebilmektir.

Sosyal medyada yeni müşteriler elde etmek için en sık kullanılan yollardan biri, potansiyel müşterilere küçük yarışmalarla ödüller vermektir. Bu yöntem nispeten başarılıdır. Ancak eğer bu yöntemi tercih ediyorsanız, elbette bunu doğru bir şekilde yapmalısınız. Şöyle ki, “onuncu yorumu yapan kişiye tablet bilgisayar” şeklinde yarışmalar düzenlemek, suni bir kitle oluşturacaktır. Ayrıca “yorum yapmak” kolay bir aktivite olduğu için markanızı farketmeden “önemsiz” konumuna düşüreceksiniz. Bunun yerine, potansiyel müşterinizi markanızı tanımaya ve ürünlerinizi deneyimlemeye yöneltecek yarışmalar geliştirirseniz, yukarıda bahsedilen sorunlarla karşılaşmazsınız. Örnek verecek olursak, dünyaca ünlü ayakkabı ve aksesuar markası Jimmy Choo kısa süre önce şöyle bir yarışma geliştirmişti; Jimmy Choo’nun marka elçisi, Jimmy Choo mağazalarını geziyor ve takipçilerine yerini bildiren bir ileti gönderiyordu. Belirtilen lokasyonlarda check-in yapanlar, bu elçinin özel sürprizleri ile karşılaşıyordu. Böylece Jimmy Choo, küçük ve eğlenceli bir oyunla mağazalarına müşteri çekiyordu. Böylece bir nevi, müşterilerini Jimmy Choo ürünlerini deneyimlemeye yöneltiyordu. Zira, bu mağazaya gidenlerin kadın olduğunu düşünürsek, birkaç ayakkabı ya da çanta denemeden mağazayı terketmeyeceklerini hepimiz biliyoruz. Buna benzer yarışmalar diğer markalar için de geliştirilebilir. Örnekte de görüldüğü üzere, burada önemli olan nokta müşterilere, mümkün olduğunca ürün/hizmeti deneyimleme fırsatı sunabilmektir. Eğer satış danışmanlarınız yeterince eğitimli ve yetenekli ise, bu yolla, ürün ya da hizmetinizin satışlarını artırabilecektir.

Sosyal Medyada Başarılı Pazarlama Faaliyetleri Bölüm 1: DeneyimlemeSosyal medya üzerinden pazarlama faaliyeti yapılırken düşülen bir diğer hata, halihazırdaki müşterilere “ilgisiz” davranmak ya da onları “unutmak”tır. Financial Times’ın dünyanın en büyük dördüncü gurusu olarak tanımladığı pazarlama duayeni Philip Kotler, “A’dan Z’ye Pazarlama” adlı kitabında bu durumu şöyle yorumlamaktadır; “Şirketler sadık müşterilerini ödüllendirmelidir. Ne var ki, çoğu kez şirketler, yeni müşterilerine eski müşterilerine sunduklarından daha iyi bir anlaşma sunmaktadır.” Kotler’in de belirttiği gibi, sadık müşterilerinizi “unutmanız” onları üzecek ve diğer markalara yönlendirecektir. Kısacası, sosyal medyada yeni müşteriler kazanmak için markanızla alakası olmayan kimselere binlerce liralık hediyler dağıtmak yerine, sadık müşterilerinizi mutlu edecek ve onların kendilerini “önemli” hissetmelerini sağlayacak işler yürütün. Zira, onları ne kadar mutlu ederseniz, onlar da size o kadar yeni müşteriler kazandıracaktır. Yine üstad Kotler’in aktardığı gibi, en başarılı pazarlama faaliyeti dahi yakın bir arkadaşın tavsiyesinden daha etkili olamaz. Bu duruma örnek olacak bir faaliyet, çok kısa süre önce Bilkom tarafından yürütüldü; Bilkom’un iDede’si, yılbaşı arifesinde başta İstanbul ve İzmir olmak üzere çeşitli lokasyonlarda yer bildirimleri yaparak, yanına gelen Apple’cılara sürpriz hediyeler dağıttı. Böylece hem Apple müşterisi mutlu oldu, hem de Bilkom markasını sosyal medyada daha fazla duyurma imkanı elde etti.

Yeni müşteri kazanmak elbette önemli ancak, bu yeni müşterileri nasıl kazandığınız daha da önemli. Onları markanızla etkileşim kurmaya yöneltebiliyorsanız ve daha sonraki zamanlarda da sizin ürünlerinizi kullanmaya ikna edebiliyorsanız, başarılı olmuşsunuz demektir. Aksi halde, markanızla uzaktan yakından ilgisi olmayan birine boş yere bir “hoşluk” yapmış olursunuz.

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir