Anasayfa » ALINTI » Twitter’da Paylaşımlarınız Yeteri Kadar Tıklanmıyor Mu?
Twitter’da Paylaşımlarınız Yeteri Kadar Tıklanmıyor Mu?

Twitter’da Paylaşımlarınız Yeteri Kadar Tıklanmıyor Mu?

Twitter’da Paylaşımlarınız Yeteri Kadar Tıklanmıyor Mu?Özellikle Twitter’da bir içerik sağlayıcısının içeriklerini paylaşıyor olmak, bir reklam kampanyası  yürütmek gibi durumların ardından tıklama oranı (CTR – click-through-rate) bilgisi, başarı performansınızı belirleyecek faktörlerden birisidir.

Twitter’da yürütülen bir kampanyada her zaman tıklama sayısı amaçlanmaz çünkü bu tek başına bir anlam ifade etmez. Markanızla doğrudan ilgili kullanıcıların sizin hesabınızı takibe alması da sağlanmak istenebilir. İleride bu kullanıcıların satın alma yapabileceği düşünülür vs.. Bu ayrı bir konu ancak eğer Twitter’da yüksek tıklama oranını yakalamak istiyorsanız sizinle HubSpot‘tan Dan Zarrella‘nın çalışmasını inceleyelim.

Twitter’da nasıl daha fazla tıklama elde edilir?

Dan Zarrella, link içeren 200 bin tweet’i incelediğinde yüksek tıklama alan tweetlerin 8 özellikte öne çıktığını görmüş. Bu 8 maddeden sizin de gözlemledikleriniz olacaktır. Özellikle tweetleme zamanı, sıklığı gibi durumlar, sizin kendi kullanım deneyimleriniz sonucunda ulaşabileceğiniz verilerdir.

1.Twitter’da 140 karakter kısıtlaması olsa da siz 120 ve 130 karakter arasında tweetleyin, özellikle link içeren tweetlerden  iyi geri dönüş almak istiyorsanız! Bu sonuç bize tweetlerken karakter sayısını sayın demiyor elbette. Anlatmak istediği, tek başına linki paylaşmayın (kısaltılmış link) ve uzun uzadıya linkle ilgili açıklama yapmayın!

2. Linki tweetinizin önüne, yani tweet uzunluğunuzun ilk çeyreğine yerleştirmeye çalışın. Genellikle link açıklamaların sonuna yerleştirilir ancak araştırma sonucu gösteriyor ki linki tweetin sonuna yerleştirmek CTR’ı düşürüyor.

3. Sık sık link içeren tweetler doğal olarak tıklama oranınızı düşürecektir. Takipçileriniz bir kere sitenize geldiğinde, özellikle kısa zaman dilimlerinde, Twitter’da paylaşmadığınız diğer içerikleri de görmüş olmaları muhtemel. Bu açıdan saatte üçten fazla link içeren tweet atmayın.

4. İçinde “via, @, RT, Please, Check” gibi terimler barındıran tweetler daha çok tıklanıyor. Bu demek oluyor ki insanlar kaynağını görebildikleri (daha önce güvendikleri kaynaklar) linklere daha kolay tıklıyor. Retweet edilmiş tweetler ise bir “öneri” ve “beğeni” algısı yaratacağından tıklamaya daha elverişli tweetler olmuş oluyor.

5. Paper.li servisini bilenler “daily is out” ifadesine yabancı değildirler.  Servisi uzun uzadıya anlatmayacağım ancak Twitter’da “daily is out” ifadesi içeren linklerin çok daha fazla tıklanmasının altında da yine benzer mantık yatıyor. “Günün en iyi içerikleri bunlardır” diyerek insanlara şiddetle bu içerikleri önermiş oluyorsunuz. Tıklanma oranı haliyle fazla oluyor.

6. Paylaştığınız linklerde kendi düşünce ve yorumlarınızı fiil ve zarflar ile süsleyerek paylaşırsanız, linkleriniz daha çekici hale gelir. Burada linki tıklamaya teşvik eden eylem/aksiyon yönlendirmelerinden bahsediyoruz.

7. Hafta sonu ve günün öğleden sonrasında, özellikle 13:00-15:00 arasında paylaşılan linkler daha çok tıklanıyor.

Twitter’da Paylaşımlarınız Yeteri Kadar Tıklanmıyor Mu?

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir