Anasayfa » ALINTI » Araştırma: Gençler Klasik Medyadan Giderek Uzaklaşıyor!
Araştırma: Gençler Klasik Medyadan Giderek Uzaklaşıyor!

Araştırma: Gençler Klasik Medyadan Giderek Uzaklaşıyor!

Araştırma: Gençler Klasik Medyadan Giderek Uzaklaşıyor!Araştırmanın sonuçlarına göre, yeni nesil iletişim araçlarını toplumun tüm kesiminden daha hızlı hayatlarının içine alan, teknolojik dönüşüm ile birlikte yaşama bakış açıları, değerleri, tüketim alışkanlıkları, sosyalleşme biçimi değişen gençler, medyayı da hızla ve çoklu tüketiyor. Haftada 40 saatten fazla zamanlarını online geçiren gençler için internet ‘yokluğunda yaşamayacakları bir şey’ anlamına geliyor!

Youth Insight’ın Türkiye genelinde gerçekleştirdiği araştırmaya göre;

Gençlik ve internet

Üniversite gençliği, televizyon başında geçirdiği zamanın 3 katını internette dolaşarak geçiriyor.

Her 4 liselinin 3’ü internette dolaşırken aynı zamanda başka şeylerle de ilgileniyor.

Gençliğin üçte biri için internet demek, “yokluğunda yaşayamayacakları bir şey” demek.

Gençlerin dikkatlerini toplayıp konsantre oldukları tek zaman e-maillerini kontrol ettikleri ve online oyun oynadıkları saatler. İnternette gezinirken, sosyal paylaşım sitelerinde vakit geçirirken ya da TV izlerken konsantrasyonları daha çabuk dağılıyor ve çoklu medya tüketimine daha yatkın oluyorlar.

Hem liselilerin hem üniversitelilerin internete girdiklerinde aynı anda ortalama 3 sayfa açık oluyor. En çok bağlı kalınan sayfa ise Facebook.

Facebook’ta reklam tıklanma oranı liseliler için %11, üniversiteliler için %14.

Liseliler %73 oranında e-posta kullanıyor, üniversitelilerde ise bu oran %90.

Medya Tüketim araştırmasına göre, internetten alışveriş oranları liseliler için %22, üniversiteliler için %41.

Gençlerin hayatında internetin anlamı sosyal paylaşım siteleri olmuş durumda. Üniversitelilerin %87’si, liselilerin %67’si internete girme amacının sosyal paylaşım sitelerinde dolaşmak olduğunu belirtiyor.

Hem liselilerin hem de üniversitelilerin sohbet/ chat programlarına yönelik ilgileri çalışanlara ve okumayan-çalışmayanlara göre daha düşük. Onlar için varsa yoksa Facebook!

Mobil internet kullanımı özellikle okuyan (Liseli ve üniversiteli) gençlerde gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlıyor. Okuyan gençlerin neredeyse yarısı internete cep telefonlarından da bağlanıyor.

Gençlik ve klasik medya

Türkiye’deki çalışmayan, okumayan, evde zaman geçiren, 15-26 yaş arası yaklaşık 1.5 Milyon gencin %20’si TV başındayken bir yandan da yanındaki ile sohbet ediyor.

Araştırma sonuçlarına göre, üniversitelilerin gazete ve radyoya yönelik ilgileri liselilere göre daha yüksek.

Liseliler incelendiğinde haftada 30 saat ile internet kullanımı medya tüketiminde ilk sırada yer alırken, haftada 14 saatle TV izleme, 12 saatle radyo dinleme, 10 saatle gazete okuma yer aldı. Araştırmaya katılan liselilerin sadece %26sı her hafta dergi okumaya vakit ayırdıklarını belirtti.

Üniversiteliler ise liselilere kıyasla daha fazla zamanlarını internet başında geçiriyor. Araştırmaya göre bir üniversiteli genç haftada en az 42 saatini internet başında geçiriyor.

Üniversitelilerin internetten sonra en fazla tükettikleri medya kanalları ise; haftada 14 saatle TV, 12 saatle radyo, 8 saatle gazete. Dergi okuyanların oranı ise yalnızca %28.

Youth Republic Ajans Başkanı Serhat Gürcü, Medya Tüketim araştırmasıyla ilgili:

“Bu araştırma tam 7 ayda hazırlandı. 4300 gençle ( üniversiteliler, liseliler, çalışan gençler, okumayan&çalışmayan gençler) görüşüldü. Evlere kameralar yerleştirildi, anketler yapıldı. Özetle iyice derinlere inildi. Yine gördük ki gençleri aynı kabul etmemek gerekiyor. Araştırma’da bu çok net gözüküyor. Örneğin liselilerin sadece % 11’i Facebook reklamlarına tıklarken üniversitelilerde bu rakam % 14’e çıkabiliyor. Gençlik sürekli değişen, ruh haliyle bizleri ve markaları büyüleyen, ekonominin tam kalbinde yer alan bir yaş grubu. Bu araştırmada onlara medya kanallarıyla nasıl daha iyi ulaşabiliriz? Şimdi bu soruyu yanıtlıyoruz.” dedi.

Youth Insight Kurucu Ortaklarından Gökhan Kavasoğlu: “Özellikle son 10 yılda, gençlerin medya ile ilişkisinin değiştiğini, dönüştüğünü konuşuyoruz ama sözlerimiz genellikle anekdotsal verilere ve biraz da sezgilerimize dayanıyordu. Türkiye’de ilk defa bu kapsamda ve ayrıntıda bir araştırmayla, bahsettiğimiz dönüşümün boyutları ortaya konmuş oluyor. Ayrıca “gençlik” dediğimiz devasa kitlenin kendi içindeki ayrışmaları ve farklılıkları da, sanırım ilk defa bu detayda rakamlara dökülüyor. Çıktıların bir kısmı, sezgilerimizi doğruluyor, bir kısmı ise ne kadar kolay yanılabildiğimizi gösteriyor. “ dedi.

Araştırma künyesi:

Youth Insight medya tüketim araştırmasında 15-30 yaş arası Türk gençliğini 4 farklı grup olarak ele aldı: Üniversiteliler, Liseliler, Çalışan Gençler ve Çalışmayan gençler.

Üniversiteliler: Türkiye’nin 7 bölgesinde, 36 Devlet, 13 Vakıf üniversitesinde, toplam 1515 üniversite öğrencisi ile online anket + 8 Fokus Grup Tartışması

Liseliler:   12 ilde*, lise türüne göre Türkiye temsili, toplam 1511 lise öğrencisi ile online anket + 4 Fokus Grup Tartışması

Çalışanlar: 12 ilde*, çalışma hayatının ilk 5 yılında olan genç profesyoneller ile toplam 661 yüzyüze anket + 2 Fokus Grup Tartışması

Çalışmayanlar: 12 ilde*, herhangi bir eğitim kurumunda okumayan, son 6 aydır çalışmayan ve eğitimine de devam etmeyi düşünmeyen gençler ile toplam 614 yüzüze anket + 2 Fokus Grup Tartışması

 

*İller: İstanbul, Balıkesir, Bursa, İzmir, Ankara, Kayseri, Adana, Samsun, Trabzon, Erzurum, Malatya, Gaziantep

Bu 4 farklı kesimin yaşam evreleri ve dolayısıyla hayata bakışları birbirinden çok farklı olduğu için, medya kullanım motivasyonları da birbirinden farklılık gösteriyor.

Araştırma çerçevesinde, tam 4.300 online ve yüz yüze anket yapıldı, 16 grup tartışması gerçekleştirildi. Evlerine kameralar yerleştirilip, ev hayatları incelendi. Gençler, kendilerine verilen günlüklerde kendilerini, günlük yaşamlarını ve kullandıkları her türlü iletişim aracını hayatlarına ne kadar dahil ettiklerini anlattılar.

Youth Republic hakkında:

Gençleri hedefleyen markalar için 360 derece pazarlama iletişimleri çözümleri sunan ve Türkiye’nin her yerinden Lise ve Üniversitelilerden oluşan bir gençlik network’ünü yöneten, Türkiye’nin lider gençlik pazarlama iletişim ajansı Youth Republic , markaları gençliğe online ve offline kanallarla bağlar. Youth Republic Grubu bünyesinde yeni nesil gençlik araştırma ve trend servisleri veren Youth Insight şirketi, yaratıcı iletişimleri online kanallara entegre eden sosyal medya ajansı Digital Youth, markalara deneyimsel pazarlama çözümleri sunan saha şirketi ve gençleri ve genç profesyonelleri iş hayatına hazırlayan eğitimler veren şirketi Istanbul Business School bulunuyor.Bugün 3000’in üzerinde gence iş veren Youth Republic, Vodafone, Coca Cola Company, Coca Cola İçecek, Unilever, Finansbank, Ülker , Blackberry, Kraft, Avon, Nike gibi daha pek çok şirketin gençlikle arasında köprü olan bir şirketler grubu.

YOUTH INSIGHT:

Odağına gençleri keşfetmeyi almış olan, yenilikçi ve güncel araştırma yaklaşımlarını kullanan Youth Insight, Youth Republic tarafından kurulmuş olan bağımsız bir araştırma şirketidir. Gençliğin nabzını tutan Youth Pulse araştırmaları, Sosyal Medya Araştırması ve Medya Tüketim Davranışları bugüne kadar gerçekleştirilen araştırmalardan bazıları.

Basın ilişkileri: Aslı Boduroglu-PR Department

0216 369 77 33-0532 445 33 67

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir